MEB, 12'nci sınıf öğrencileri için çevrimiçi çözümlü mini deneme sınavları başlatacak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanan 12'nci sınıf öğrencileri için çevrimiçi çözümlü mini deneme sınavları başlatacak. Sınavların birincisi ise 30 Mayıs'ta yapılacak. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 13:12
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 13:13
MEB, 12'nci sınıf öğrencileri için çevrimiçi çözümlü mini deneme sınavları başlatacak!

Öğrencilere koronavirüs sürecinde destek vermeye devam eden Bakanlık, bu kez de YKS'ye hazırlanan 12'nci sınıf öğrencileri için çevrimiçi çözümlü mini deneme sınavları yapacak. Sıbavların ilki 30 Mayıs'ta, 2 oturum halinde yapılacak. YKS kapsamındaki tüm dersleri kapsayacak ilk oturum saat 19.00'da başlayacak ve toplam 70 dakika sürecek.

HANGİ DERSTEN KAÇ SORU OLACAK? 

Birinci oturumdaki sorular ise şu şekilde düzenlendi; matematik ile Türk dili ve edebiyatından 15'er, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve felsefeden 5'er olmak üzere toplam 60 soru sorulacak. İkinci oturum ise İngilizce'den olacak. 30 dakika sürecek ikinci oturumda da 20 soru yer alacak.

İŞTE SINAV TAKVİMİ

Bu sınavlar sırasıyla; 30 Mayıs'ta, 6 Haziran'da, 13 Haziran'da ve 20 Haziran'da yapılacak. Sınavlar iki oturumdan oluşacak. 

Gelelim sınava katılmak isteyen öğrencilere...  "//ogmmateryal.eba.gov.tr/panel/sinavlar.aspx" adresinden kayıt yaptırarak sınava katılabilecekler. Cevaplar ise aynı gün saat 21.30'da Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün resmi "Youtube" kanalından yayımlanacak. 

ÖN KAYIT ŞART 

Her sınavdan önce mutlaka ön kayıt yaptırmak da şart. Kayıt süreci sınav saatinden 15 dakika öncesine kadar sürecek. Sınav başladıktan sonra başvurmuş olanlar ise sınava alınmayacak. Sonuçlar da sistem üzerinden T.C. kimlik numaraları ile öğrenebilecek. (AA)