Mavi kategoride kalan Şırnak'ın sırrını İl Sağlık Müdürü anlattı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı tabloya göre Türkiye'nin risk haritasındaki kırmızı kategorideki il sayısı 58'e yükseldi. 81 il arasında düşük riskli, yani mavi kategorideki tek il ise Şırnak oldu. Şırnak'ın mavi kategoride kalışı sosyal medyada da çok konuşuldu. İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Başıbüyük, başarılarının sırrını, 'Çalışma disiplini ile ilgili bir şey. Sahaya ne kadar çok çıkarsak vatandaşı bilgilendirebiliyoruz. Bunun da vatandaş tarafından kabul görmesi ile birlikte biz bu noktadayız.' dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 30.03.2021 13:56
Değiştirme Tarihi: 30.03.2021 13:56
Mavi kategoride kalan Şırnak'ın sırrını İl Sağlık Müdürü anlattı

Son koronavirüs risk haritasına göre Türkiye'de 58 il çok yüksek riskli 'kırmızı' kategoride yer alırken, Şırnak tek düşük riskli kategoride olan mavi rekli şehir olarak kaldı. 

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Başıbüyük Şırnak'ta yaptıkları çalışmaları şu şekilde aktardı:

Bu tamamen çalışma disiplini ile ilgili bir şey. Ekibin sahaya hakim olması ve disiplini, koordinasyonu sağlam bir şekilde yapabilmesinden kaynaklı. Sahaya ne kadar çok çıkarsak vatandaşı bilgilendirebiliyoruz. Ulaşmamız sonucunda maske, mesafe, hijyen konusunda anlatmamız gerekenleri anlatıyoruz.

Bunun da vatandaş tarafından kabul görmesi ile birlikte biz bu noktadayız. Fakat bu noktada olmak bizdeki stresi daha da artırıyor çünkü mevcut durumu korumalıyız. Bunun için de yeni çabalarımız var. 20 ekipten oluşan 80 kişilik bir saha ekibi oluşturduk. Bunlar aktif olarak esnafı bilgilendiriyor. Şimdiye kadar 3 şeyden bahsettik şimdi buna 4. Maddeyi ekliyoruz. Nedir bu, aşı. Vatandaşı ne kadar çabuk aşılayabilirsek pandemiyi o kadar çabuk aşılayabiliriz. Şu anda bile ekipler aktif olarak dolaşıyor, hem bilgilendiriyor hem de 60 yaş üstü ve risk grubundakileri aşılıyoruz.