Mavi bebek oyunu kan dondurdu! Mavi Balina'dan sonra ebeveynleri alarma geçiren yeni tehlike! Mavi Bebek nedir

Birçok çocuğun hayatını tehlike altına alan ve hatta ölümüne yol açan Mavi Balina, Momo gibi kötü amaçla üretilen oyunlara bir yenisi daha eklendi. Blue Baby, yani Mavi Bebek olarak bilinen oyun, ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler arasında yerini aldı. Çocukların psikolojisini bozarak intihara sürükleyen oyun, uzmanlar tarafından gündeme getirildi ve bu konuda ebeveynlerin çocuklarının kullandığı cihazları kontrol etmesindeki önemin altı çizildi.

Çocukları manipüle ederek etkisi altına alan ve ölümüne sebep olacak düzeyde psikolojik baskı kuran Mavi Bebek (Blue Baby) Oyunu nedir? Ebeveynler ne yapmalı? Blue Baby oyununun zararları nedir? Detaylar haberimizde...

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2020 15:10
Değiştirme Tarihi: 07.07.2020 15:10
Mavi bebek oyunu kan dondurdu! Mavi Balina'dan sonra ebeveynleri alarma geçiren yeni tehlike! Mavi Bebek nedir

Mavi Bebek oyunu olarak bilinen ve çocuklar için büyük bir tehdit haline gelen "Blue Baby" adlı oyun, çocukların psikolojisini bozarak onları intihara sürüklüyor ve ölümlerine sebep oluyor. Uzmanların, Mavi Balina ve Momo gibi oyunlardan sonra Mavi Bebek oyunu için de anne ve babaları uyarması, neler yapmaları gerektiği konusuna ışık tutuyor. Herkesin erişim sağlayabileceği platformandan oynanabilen Mavi Bebek oyunu tehlike saçmaya devam ediyor! Peki, anne babalar ne yapmalı? Mavi Bebek oyunu neden tehlikeli? İşte detaylar!

Mavi bebek oyunu; Momo, Mavi Balina oyunlarında olduğu gibi, çocukların bilgilerini ele geçirerek, siber zorbalık yaparak onları etkisi altına alıyor. Bir efsaneden türetilmiş sanal bir oyun olan Mavi bebek, çocuğun banyoda oynamasını istiyor.

Banyoda ışıklar kapatılarak oynanan bu oyunda efsaneye göre, elinizde telefonu salladıktan sonra kolunuzda bir ağırlık hissetmeye başlıyorsunuz ve bu sırada bebeğin tırnakları çocuğun koluna batıyor ve mavi bebeğin annesi oynayan çocuğa "bebeğimi bırak" diyerek sesleniyor. Oyunu bu seslenmeden sonra bırakamayan çocukların akıl sağlığında ciddi problemler ortaya çıkabiliyor çünkü kendisini farklı bir dünyanın içinde buluyor.

MAVİ BEBEK OYUNU NASIL BİR ETKİ GÖSTERİYOR?

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) AR-GE Başkanı Engin Dinç:

"Mavi bebek oyunu, banyoda geçiyor. Jonathan Galindo isimli oyun içerisinde talimat olarak veriliyor ve zihni ele geçirilen kullanıcının çeşitli şeyleri yapması isteniyor. Dinç oyun hakkında, ''Banyonun ışığını kapatıp ayna karşısında elinizde bebek varmış gibi sallayarak 'baby blue, blue baby' diyorsunuz. 14-15 defa tekrar edildiğinde elinizde bir bebek hissetmeye başlıyorsunuz. Elinizdeki görünmez bebek bir süre sonra tırnaklarını kolunuza batırıyor. Eğer bebeği atıp kaçmazsanız annesi 'bebeğimi bana ver' diye sesleniyor. Eğer orada durmaya ve bu işlemi yapmaya devam ederseniz delirebilir ve hatta ölebilirsiniz.

Facebook Messenger üzerinden yazışma ile oynanan oyunda, aynı Momo oyununda olduğu gibi yazıştığınız kişi sizin hakkınızda bazı bilgileri biliyor. Etrafınızda olan eşyaları size söyleyebiliyor, siber zorbalık yapıyor. Ses efektleri göndererek kişinin korkmasını sağlıyor. Anlık kamera görüntüsünü gönderebiliyor. Bu sayede özellikle çocukları çok kolay şekilde korkutarak istediklerini yaptırabiliyor" diyerek konuya açıklık getirdi.

Konu ile ilgili bir diğer açıklama ise Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mehmet Süleyman Atabek'ten geldi:

 “Bu oyunu düzenleyenler, belli etiketler kullanarak ya da sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atarak gençleri oyuna davet etmeye çalışıyorlar. Oynayanlardan 50 günlük sürede çoğu şiddet içeren 50 talimat yerine getirmesini istiyorlar. Belli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli müzik dinlenmesi, kol ve bacakların kesilmesi gibi aşamalar oyunda yer alıyor. Oyuncu her geçen gün oyundaki rolüne kendini kaptırıyor ve özdeşim kurabiliyor, kendini oyundaki rolü ile aynı kişi gibi değerlendirebiliyor. Oyunun hedef kitlesi olan dokuz ile onaltı yaş arası çocuklar oyundan daha çok etkilenebiliyorlar. 50. günün sonunda oyundaki kişi ile kendini aynı gören oyuncuya son aşama olarak yüksekten atlayarak ve kendini asarak intihar etme komutu veriliyor. İntihar vakaları da bu son aşamada görülüyor.” 

ÇOCUKLAR NASIL ERİŞİM SAĞLIYOR? EBEVEYNLER NEYE DİKKAT ETMELİ?

Momo'nun oynanması için gizli bağlantılar gerekirken; Mavi Bebek oyunu Instagram ve Facebook erişimine izin veriyor.

Çocukları korkutmak üzerine tasarlanmış bu oyun, 13-18 yaş arası büyük çocukları hedef alıyor.

EBEVEYNLER NE YAPMALI?

Teknoloji çağında telefon, tablet ve bilgisayar ile yakından ilgilenen çocukların kullandığı cihazlardan nerelere baktığı, neler oynadığı, ne gibi uygulamalar indirdiği ebeveynleri tarafından düzenli olarak kontrol edilmeli ve eğer mümkünse belli başlı erişim kısıtlamaları çocukların kullandığı uygulamalar için aktive edilmeli.