MasterChef bu hafta nerede çekildi? Rüstempaşa Kervansarayı nerede?

MasterChef Türkiye fragmanının yayınlanmasının ardından birçok izleyici Rüstempaşa Kervansarayı'nın nerede olduğunu araştırmaya başladı. Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, Rüstempaşa Kervansarayı nerede? MasterChef bu hafta nerede çekildi?

Yayınlanma Tarihi: 05.11.2019 14:29
Değiştirme Tarihi: 05.11.2019 14:29
MasterChef bu hafta nerede çekildi? Rüstempaşa Kervansarayı nerede?

Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı hakkında bilgiler merak edilmeye başladı. Rüstempaşa Kervansarayı'nı Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı Rüstem Paşa, Mimar Sinan’a yaptırtmıştır. Tarihiyle birçok güzelliği içinde barından Rüstempaşa Kervansarayı bu hafta MasterChef yarışmacılarını ağırlayacak. Peki, Rüstempaşa Kervansarayı nerede?

RÜSTEMPAŞA KERVANSARAYI NEREDE?

Rüstempaşa Kervansarayı Edirne merkezde bulunur. Kent merkezinde Eski Cami'nin hemen arkasındadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı Rüstem Paşa, Mimar Sinan’a yaptırtmıştır. Klasik Osmanlı mimarisinin ilginç örneklerinden olup Kanuni döneminin görkemli yapılarındandır.

Avlulu hanlar planındadır. Dikdörtgen avlunun çevresine iki katlı odalar yerleştirilmiştir. Katların avluya bakan yüzleri, revaklıdır. Revakların arkasında ocaklı ve nişli odalar bulunur. Uzun yanlarda, karşılıklı olarak yukarı çıkan merdivenler vardır. Üst kat pencere ve kapı kemerlerinde tuğla süsleme ilginçtir. Kesme tas ve tuğladan örülmüş duvarlar yapıya anıtsal bir görüntü kazandırmaktadır Rüstem Paşa Kervansarayı 1972 yılında restore edilerek otel haline getirilmiş ve başarılı görülen bu restorasyonla 1980 yılında Ağa Han Mimarlık ödülünü almıştır.

Haber ile ilgili metin girin!.

RÜSTEMPAŞA KERVANSARAYI'NA NASIL GİDİLİR?

Kent merkezinde bulunan Rüstem Paşa Kervansarayı'na Eski Camii'nin hemen arkasından ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde diğer yapıları ziyaret ederken buraya da yaya olarak gidebilirsiniz. Birbirine uzak yapılar olmadığı için yürüme mesafesi ile ulaşmak kolay olacaktır. 

RÜSTEM PAŞA KİMDİR?

Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı olan Rüstem Paşa'nın Sadrazamlığa Hürrem Sultan'ın çabalarıyla getirildiği ve döneminde ünlü Hürrem Sultan entrikalarına girdiği bilinir. Bu görevde iki kez ve toplam 15 yıl kalmıştır.

Adı bir cinayete karışınca, Yeniçerilerin eyleme geçmesi üzerine azledilmiş, ancak benzeri yollarla yine Sadrazam olmuştur. 12 Temmuz 1561'de vefat eden Damat Vezir-i Azam Rüstem Paşa'nın yerine, Ali Paşa Çarşısını yaptıran Semiz Ali Paşa geçmiştir.