Maskeyle koşu yapan 26 yaşındaki Çinli gencin akciğeri patladı!

Koronavirüs salgını sonrası tüm dünya, yeni normaller üzerine yeni bir yaşam inşa etmeye çalışıyor. Tedbir ve izolasyon kurallarını sıkı sıkıya uygulamaya çalışanlar olduğu gibi kısıtlamaları göz ardı ederek yoluna devam edenler de olabiliyor. Öte yandan, covid-19'un ilk ortaya çıktığı ve yayıldığı nokta olarak kabul edilen Vuhan'a feci bir ölüm meydana geldi. 

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2020 11:35
Değiştirme Tarihi: 16.05.2020 11:35
Maskeyle koşu yapan 26 yaşındaki Çinli gencin akciğeri patladı!

Koronavirüsün buradaki canlı hayvan pazarından yayıldığı kabul edilen Vuhan'da, maskeyle koşu yapan 26 yaşındaki bir gencin akciğerinin patlaması sonucu apar topar ameliyata alındığı belirtildi. Şoke eden haberin yer aldığı yer ise nypost.com isimli bir site. Akciğeri patlayan gençle ilgili yer alan detaylar ise şaşırtıcı...

26 yaşındaki Çinli genç, koronavirüs tedbirleri kapsamında maskeyle koşu yapmaya başladı. Yüzündeki maskeyle 3 kilometreden fazla koşmuş olan genç nefes darlığı yaşamaya başladı. Hastanenin yolunu tutan gencin, akciğerinin patladığı belirtildi. Genç, Vuhan Merkez Hastanesinde ameliyat edildi.

Konuyla ilgili konuşan doktorlar, 26 yaşındaki gencin durumuna dair şu detayları paylaştı: Sol akciğerinin yüzde 90'ı daralmış ve bu nedenle de kalbi vücüdunun sağ tarafına doğru hareket etmiş.

UZMANLAR NE DİYOR? 

Koşu yaparken akciğeri patlayan genç ile konuşan göğüs cerrahisi uzmanı Chen Baojun, ülkede şok etkisi yaratan bu olayla ilgili düşüncelerini paylaşırken, maskeyle koşu yapmanın üzerinde durdu, yaşananların tamamiyle maske kullanımı nedeniyle gerçekleştiğinin altını çizdi. Baojun, adamın vücut yapısı itibarıyla akciğerde hava kaçağı olarak bilinen pnömotoraks'a duyarlı olduğunu ve olayın koşarken maske taktığı için gerçekleştiğini ifade etti.

BEDEN EĞİTİMİNDE 2 ÖĞRENCİ ÖLMÜŞTÜ

Çin'de yaşanan bu olay ilk de değil... Ülkede virüs salgını sonrası hayat normale dönerken, eğitim de kaldığı yerden devam etti. Yukarıda bahsi geçen olayın bir benzeri de beden eğitimi dersinde 2 öğrencinin başına geldi. Ancak bu 2 öğrenci maalesef hayatını kaybetmişti.