Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak? Bakan Fahrettin Koca ilk kez tarih verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam kabine toplantısı sonrası normalleşme kapsamında alınan yeni kararları açıklamıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da tüm Türkiye'nin merak ettiği konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Bakan Koca, 'Maskeler ne zaman çıkarılacak?' sorusuyla ilgili bakın neler söyledi? 

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2021 12:14
Değiştirme Tarihi: 01.06.2021 12:14
Maske takma zorunluluğu ne zaman kalkacak? Bakan Fahrettin Koca ilk kez tarih verdi

Koronavirüs salgınıyla birlikte 1,5 yıldır hayatımızın değişmez bir parçası haline gelen 'maske' ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Fahrettin Koca, maske takma zorunluluğuyla ilgili ilk kez bir bir tarih verdi. Bakan Koca, toplumsal bağışıklığın bu yaz yakalanabileceğini belirterek, ''Bağışıklığın yakalanmasından sonra sonbaharda aşı olanların maske takma zorunluluğu kalkabilir'' dedi.

Bakan Koca, ''Eylül'de normal hayata dönmek istiyoruz, toplumsal bağışıklık yakalandıktan sonra aşı olanlar maske takmayabilir. Aşı takviminde aksama olmazsa, toplumsal bağışıklık yaz aylarında yakalanacak ve Türkiye sonbaharda normal hayata dönecek'' dedi. 

Toplumun en az yüzde 60'ının aşılanmasıyla toplumsal bağışıklığın oluşabileceğini söyleyen Bakan Koca, ''Toplumsal bağışıklığın oluşması önemli. Aşılamayı da biz Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül dahil olmak üzere yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. Sonra aşı olanların maske takma zorunluluğu söz konusu olmayabilir'' ifadelerini kullandı.

AŞILAMA TAKVİMİNDE SON DURUM

Gelecek hafta sonuna kadar 12 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye’de olacağını söyleyen Bakan Koca, yerli aşının eylül ayında uygulanmaya başlamasının planlandığını belirtti. Aşı sırası gelenlerin aşı olma oranının arttığını belirten Koca, takvim işlerse aşılamada haziran sonunda 20 yaşa kadar inileceğini söyledi.

''HAZİRAN SONU 20 YAŞA İNER''

Koca, ''Aşılamayı sağlayarak Eylül sonrasında okullar, üniversiteler ve yüksekokullar dahil olmak üzere normal hayata dönecek şekilde açılmasını hedefliyoruz'' dedi.