Maske takarken dikkat! 'Göz ve ağızdan daha tehlikeli'

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili uzman isimlerden maske uyarıları gelmeye devam ediyor. Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney maske takımı hakkında kritik uyarılarda bulundu. Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “Virüsün en önemli bulaş noktası olan burun, bulaş açısından göz ve ağızdan çok daha tehlikeli durumda. Sıcak havaların da etkisiyle maskenin burun kısmını gevşetmek hatalı bir davranış” ifadelerine yer verdi.

Yayınlanma Tarihi: 10.08.2020 15:25
Değiştirme Tarihi: 10.08.2020 15:25
Maske takarken dikkat! 'Göz ve ağızdan daha tehlikeli'

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, koronavirüste maske takma olayına dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Maske takarken en önemli bölgenin burun olduğuna dikkat çeken uzman isim, "Bazı vatandaşlarımız ağız ve burnu tam manasıyla kapatarak kullanılması gereken maskeleri, çene altına, çantalarına, saçlarının üstüne ya da aksesuar gibi el bileklerine dolayabiliyorlar. Koronavirüs enfeksiyonu ise bu tip tedbirsizlikleri seven bir hastalık." dedi.

DOĞRU MASKE KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ

Doğru maske kullanımının hastalıktan korunmada çok etkili olduğunu belirten Ergüney, "Bazı vatandaşlarımız ağız ve burnu tam manasıyla kapatarak kullanılması gereken maskeleri, çene altına, çantalarına, saçlarının üstüne ya da aksesuar gibi el bileklerine dolayabiliyorlar. Koronavirüs enfeksiyonu ise bu tip tedbirsizlikleri seven bir hastalık. Hastalıktan korunmada doğru maske kullanımı büyük faydalar sağlıyor" diye konuştu.

MASKE NEMLENİNCE HEMEN DEĞİŞTİRMELİYİZ

Maskenin nemlendiğinde değiştirilmesi gerektiğini belirten Ergüney, şöyle konuştu:
"Maskelerimizi nemlenince hemen değiştirmeliyiz. Maskeleri iplerinden tutarak çıkarıp takmalıyız. Günlük olarak kullandığımız maskelerimizi ceplerimize koymamalı, uygun çöp kutularına atmalıyız. Maske takmanın yanında temizlik ve sosyal mesafe kurallarına da istisnasız şekilde uymamız gerekiyor. Bu şekilde koronavirüs hastalığından korunabiliriz. Hiçbir virüs alacağımız tedbirlerden kuvvetli değildir."