Maske kumaşına talep arttı ve fiyatlar katlandı!

Maske kumaşını üretenler, kumaşı iç pazardan kesti ve ihracat yapmaya başladı. Hal böyle olunca da kumaş karaborsaya düştü. Virüs öncesi 2 $ olan kumaş fiyatı 45 $’a kadar fırladı.

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 09:27
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 09:28
Maske kumaşına talep arttı ve fiyatlar katlandı!

Koronavirüs salgını maske kumaşı fırsatçılarını da ortaya çıkardı. Kumaşa talep artınca, fiyatlar da fırladı. Maske kumaşı üretiminde kullanılan 'Nonwoven' kumaşların fiyatları yaklaşık 5 kat arttı. Virüs öncesi fiyatı 2-3 dolardan satılan kumaşın fabrika fiyatı 15 dolara kadar yükseldi. Öte yandan kumaşın ikincil pazarı da oluşunca fiyatlar 45 dolara kadar fırladı. Yani maske kumaşı karaborsaya düştü.

'Nonwoven' kumaş üreticileri ağırlıklı olarak Gaziantep'te bulunuyor. Üreticilerin bu talebi fırsata çevirdiğini belirten maske üreticileri, "Maske ihracatına yasak geldi ancak kumaşa yasak gelmedi. Böyle olunca yurtdışından kumaşa yüksek talep oluştu. Parası peşin ödenen kumaşı teslim etmek için 4-5 ay sonrasına gün veriliyor. Şu anda piyasada kumaş bulmakta zorluk çekiyoruz. Bir de bunun ikincil pazarı oluştu. Bu fiyatları daha da katladı. Nonwoven kumaş karaborsaya düştü" açıklamasını yaptı. 

"ACİLEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ"

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, konu ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Salgın öncesi Nonwoven kumaşın yüzde 7-8'inin iç pazarda kullanıldığını söyleyen Demir, "Ancak salgınla bu oran yüzde 20-25'lere çıktı. Yurtdışından da talep artınca üreticiler ihracata odaklandı, iç pazarda kumaş fiyatları astronomik oranda arttı. Kumaş bulmakta da sıkıntı baş göstermeye başladı" dedi. Kumaş ihracatının da izne tabi tutulması gerektiğini belirten Demir, "Üreticilere kapasitelerinin yüzde 25'ini iç pazara vermek kaydıyla ihracat izni verilmeli. Fiyatlar da makul seviyelere çekilmeli. Çözüm bekliyoruz" dedi.  (SABAH)