Marmara ve Ege için dolu, sağanak ve fırtına uyarısı!

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde ülke genelinde hava hafta sonu sıcak seyredecek. Ancak yurdun batı kesimlerinde; İstanbul, Bursa ve İzmir'in bazı ilçelerinde kısa süreli sağanaklar var. Yağışların perşembeye kadar devam etmesi bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2020 10:00
Değiştirme Tarihi: 17.10.2020 10:00
Marmara ve Ege için dolu, sağanak ve fırtına uyarısı!

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan'ın haberine göre, hafta sonu hava sıcaklıkları değişmeyecek. Ancak sıcak hava ile birlikte, Marmara ve Ege Bölgesi'nde ani ve kısa süreli yağışlar görülecek. Ekim ayının ortasında olmamıza rağmen, sıcaklıklar mevsim değerlerinin üzerinde seyrediyor. Küresel iklim değişikliğinden kaynaklı bu durum, ne yazık ki son birkaç yıldır etkisini artırmış durumda.

Cumartesi günü ülke genelinde sıcaklıkların 30 derecede seyretmesi bekleniyor.

Sıcak havayla birlikte etkili olacak yağışlar; cumartesi günü Marmara Bölgesi'ni etkileyecek. Çalışkan, ''İstanbul, Bursa ve özellikle Ayvalık ve Ayvacık tarafında şiddetli yağışlar bekleniyor. Belki bu kesimlerde dolu bile yağabilir. İzmir'in kuzeyi ve Bergama da buna dahil'' açıklamasında bulundu.

Etkisini pazar günü de sürdürecek yağışların daha geniş alana yayılarak özellikle Düzce, Zonguldak, Sinop hattında çok şiddetli yağışlar bekleniyor. Batı Karadeniz, Eskişehir, Bilecik, İç Ege'de Kütahya, Afyon, Denizli aralığındaki yağışlar oldukça şiddetlenecek.

İSTANBUL'DA HAVA SOĞUYACAK

Pazar günü sıcaklıkların İstanbul'da 17-18 derecelere kadar düşmesi bekleniyor. 

İÇ ANADOLU'DA TOZ FIRTINASI GÖRÜLEBİLİR

Pazar günü Ankara'da da yağışlı bir hava bekleniyor. Öte yandan İç Anadolu Bölgesi'nde birden rüzgarın çıkma ihtimali olduğu için toz fırtınası ihtimali de bulunuyor. 

Pazartesi günü ise yağışların Batı Karadeniz'de şiddetlenmesi bekleniyor. Çalışkan, ''Samsun-Rize hattında yağışLar oldukça kuvvetli olacak'' şeklinde konuştu.

SICAKLIKLAR YENİDEN YÜKSELECEK 

Çalışkan, ''Salı günü de yurt genelinde şiddetli yağışlar var. Ancak perşembeden itibaren sıcaklıklar tekrar yükselecek'' şeklinde bilgi verdi.