Marmara'daki en büyük çevre sorunu müsilaj için rekor imza toplandı!

Toplumsal sorunlara kitlesel destek sağlayarak değişim hedefleyen change.org, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle hazırladığı raporda Marmara Denizi’nde kaosa yol açan müsilajın kısa sürede en çok imzalanan kampanya olduğunu açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 05.06.2021 09:17
Değiştirme Tarihi: 05.06.2021 09:17
Marmara'daki en büyük çevre sorunu müsilaj için rekor imza toplandı!

200 ülkede yaklaşık 400 milyon insanın kullandığı sosyal değişim platformu Change.org Marmara Denizi’nin üzerini kaplayan deniz salyası; müsilaj sorunuyla ilgili kampanyanın kısa sürede büyük ilgi gördüğünü açıkladı.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş'ın haberine göre kısa süre önce ‘Marmara Denizi Ölmesin’ başlığıyla başlatılan kampanyanın 95 bin kişiye ulaşması rekor olarak değerlendirildi. 2021 yılında bugüne dek çevre alanında en fazla imza atılan kampanyasının Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu olduğu belirtilirken imzacıların yetkililerin harekete geçmesini istediğinin altı çizildi.

‘Marmara Denizi Ölmesin. Deniz Salyasına Karşı Kurumları Göreve Davet Ediyoruz’ kampanyasının, ilk hedefi olan 150 bin imzacıya kısa sürede ulaşacağı tahmin ediliyor.

"İMZA ATAN HERKESİ BAŞARILI GÖRÜYORUZ"

Kampanyayı imzalayan vatandaşlar şu uyarıları yaptı: “Çevresinde 25 milyon nüfusun yaşadığı Marmara Denizi’ne belediyeler ve fabrikalar tarafından atıklar boşaltılıyor. Kurumlar tarafından acil eylem planı oluşturulmalı ve denetleme ekibi kurulmalı. Marmara Denizi’ne atıklarını bırakan fabrika ve belediyelerin takibi yapılıp, filtrasyon sistemlerinin yaptırımı sağlanmalı ve bunun hakkıyla denetimini yapılmalı. Fabrikaların aldığı çoğu su temizliği numune raporları, gerçeği yansıtmıyor. Bunların da takibi ve gerekli cezai işlemleri başlatılmalı.”

Milliyet’e konuşan Change.org Türkiye Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, “İmza kampanyası başlatan ve imza atan herkesi başarılı görüyoruz” dedi.

Dr. Özesmi, “Change.org ve Çevre Mücadelesi Change.org Türkiye’de başlatılan kampanyalar ve atılan imzalar, Türkiye’de insanların hangi alanda daha fazla değişim istediğini ortaya koyuyor. Çevre mücadelesi, Change.org’da başlatılan kampanyalar içinde, her geçen yıl artan oranda yer alıyor” dedi.

ANADOLU YAKASI'NDA MÜSİLAJ SAHİLLERİ

En büyük tehlike Anadolu Yakası’nda Kadıköy’deki Kalamış ve Bostancı Sahilleri, Kartal Balıkçı Barınağı ile Pendik’te görünüyor. Müsilajın İstanbul’da en çok zarar verdiği ilçe Kadıköy oldu denilebilir. Çünkü Kadıköy Kalamış Marinası ve denize döküldüğü bölüm bembeyaz bir tabakaya dönüşmüş.

Sahildeki yat marinası, neredeyse müsilaja boğuldu. Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre Müsilaj’ın sahilde de etkisini gösterdiği Kalamış’ta arkadaşıyla gezmeye çıkan Hasan Bora, “ilk defa görüyoruz. Haftalardır konuşuluyor bir çözüm de bulunamıyor. İnsan sahile gelince böyle bir tabloyla karşılaşınca üzülüyor. Buraya spora ve kahvaltıya geliyorduk. Bu salya olduğu sürece bir daha kahvaltı etmeye gelir miyiz, bilemiyorum. Dünyanın sonuna doğduk heralde. Koronavirüs bir yandan, haftalardır müsilaj bir yandan” ifadelerini kullandı.

MÜŞTERİLER RAHATSIZ

Kalamış’ta denize sıfır otoparkta çalışan görevli de, “Salya olduğundan beri insanlar sahile fazla yaklaşmıyor” dedi. Kalamış Marina’da yelkenli teknesi bulunan yarışçı Tamer Yurtbaşı, “İlk defa bu kadar yoğun olduğunu ve geçmediğini görüyoruz. Deniz çok pis gözüküyor. Teknemiz Bursa’ya gitti, geldi. Soğutma sistemi için denizden aldığı su salyalı olduğu için motor hararet yaptı. Motorumuz yandı. Bununla nasıl başa çıkılacak bilmiyoruz” diye konuştu.