Marketler kaçta açılacak/kapanacak? İşte hafta içi ve hafta sonu marketlerin çalışma saatleri

Tüm Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının artışa geçmesiyle birlikte cumartesi serbest olan yasaklar yeniden yürürlüğe girdi. Sadece pazar günü olan hafta sonu kısıtlamaları artık cumartesi ve pazar şeklinde devam edecek. Hafta sonu market alışverişlerini yapacak olan birçok kişi ise, marketlerin hafta içi ve hafta sonu çalışma saatleri hakkında bilgi edinmek istiyor. Peki, marketler kaçta açılacak/kapanacak? İşte hafta içi ve hafta sonu marketlerin çalışma saatleri.

Yayınlanma Tarihi: 30.03.2021 15:53
Değiştirme Tarihi: 30.03.2021 15:53
Marketler kaçta açılacak/kapanacak? İşte hafta içi ve hafta sonu marketlerin çalışma saatleri

İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelgeyle hafta sonu bazı illerde marketlerin çalışma saatleri güncellendi. Alınan karara göre, sokağa çıkma yasağı olan illerde cumartesi ve pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Bu sürede marketler online siparişlerini de müşterilere teslim edebilecekler.

HAFTA SONU MARKETLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile gönderilen genelge marketler ile ilgili şu ifadeler kullanıldı;

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek."

Genelgeye göre, Cumartesi ve Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olabilecek. Lokanta, restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri, Cumartesi veya Pazar günü 10.00-20.00 saatlerinde paket servis faaliyetlerini sürdürebilecek. Online sipariş firmaları da Cumartesi ve Pazar günü 10.00-24.00 saatlerinde siparişlerini teslim edebilecek.

HAFTA İÇİ MARKETLER KAÇTA AÇILACAK? 

Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05.00 olarak her gün devam edeceği bildirildi. Dolayısı ile hafta içi marketlerin çalışma saatleri için yeni bir açıklama yapılmadı.

Daha önce hafta içi marketin çalışma saatleri ile ilgili açıklama yapılmıştı. Genelgede, daha önce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan işyerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatlerinin *düşük, orta ve yüksek risk grubundaki* illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendiği belirtilmişti.