Market genelgesi yürürlükte: Hangi ürünler satılacak, hangileri satılmayacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan 'market genelgesi' bugün yürürlüğe girdi. Bakanlığı'nın 81 İl Valiliği'ne gönderdiği genelgeye göre süpermarket ve zincir marketlerde temel ihtiyaçlar dışında ürün satışı yasak olacak. Genelgenin yürürlüğe girmesiyle birlikte marketlerde hangi ürünler yasak, hangi ürünler satılacak sorularının yanıtları merak edildi. İşte market genelgesiyle ilgili ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2021 11:49
Değiştirme Tarihi: 07.05.2021 11:49
Market genelgesi yürürlükte: Hangi ürünler satılacak, hangileri satılmayacak?

Market genelgesi geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliği'ne gönderilmişti. Genelgede, market ve süpermarketlerdeki birçok ürünün satışı yasaklanırken, temel ihtiyaçlar dışında herhangi bir satışın yapılmayacağı belirtilmişti. Bugün itibariyle yürürlüğe giren genelge sonrası vatandaşlar hangi ürünlerin satışının yapılacağını hangilerinin yapılmayacağını merak ediyor. 

SATIŞI YAPILACAK ÜRÜNLER

Genelgeye göre marketlerde tüm yiyecek ve temizlik maddeleri satılabilecek. Bunların dışında da hayvan maması ve parfüm ile makyaj ürünleri dışında kozmetik satışı yapılabilecek.

SATIŞI YAPILMAYACAK ÜRÜNLER

Daha önce satışına kısıtlama getirilen alkollü ürünlerin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye gibi ürünlerin satışı yapılmayacak.