Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Mardin ve Diyarbakır'da son durum

Diyarbakır Sur'da operasyonlar sürüyor. Dün bazı vatandaşlar tahliye edildi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde ise sokağa çıkma yasağı saat 10.00'dan itibaren kaldırıldı.

24.12.2015 11:56

Terör örgütü PKK'nın kanton bölgeler oluşturmaya çalıştığı yüksek riskli 13 ilçeden 8'inde durum kontrol altında. 5 İlçede operasyonlar sürüyor.

Nusaybin'de yasak kalktı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının saat 10.00 itibariyle sona ereceği duyuruldu.

Nusaybin Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:
"İlçemizde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilebilmesi için 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili hükümleri gereğince belirtilen bölgelerde (Abdulkadirpaşa Mahallesi, Fırat Mahallesi, Dicle Mahallesi, Yenişehir Mahallesi, Yenituran Mahallesi, Yeşilkent Mahallesi, Mor Yakup Mahallesi, Zeynelabidin Mahallesi, Kışla Mahallesi, 8 Mart Mahallesi, Gırnavas Mahallesi, Devrim Mahallesi, Selahaddin Eyyubi Mahallesi, İpekyolu Mahallesi ve Barış Mahallesi) sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağı 24 Aralık 2015 Perşembe günü saat 10.00’dan itibaren kaldırılmıştır.

Kendi can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağına göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ederiz."

5 ilçe kritik

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyu'un haberine göre operasyonlar devam ederken çatışmaların yeniden başladığı 22 Temmuz’dan sonra Doğu ve Güneydoğu’da, ‘yüksek risk’ oluşturan ve örgütün kanton bölgeler kurmaya çalıştığı 13 ilçeden 8’inde denetimin sağlandığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) istihbarat ve terör birimlerince hazırlanan raporda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör örgütü PKK’nın ‘kurtarılmış bölgeler’ oluşturmak için halka baskı yaptığı, bağımsız alanlar ve kanton bölgeler kurmaya çalıştığı belirtildi. Örgütün, Yüksekova, Cizre, Silopi, Çukurca, Nusaybin, Şemdinli, Sur, Dargeçit, Lice, Eruh, Varto, Bulanık ve Kulp gibi ilçelere büyük önem verdiği, gençlik yapılanması YDG-H ile kırsaldan gelen silahlı milislerin bu ilçelere yerleştiği, hücre evler oluşturulduğu, mühimmat ve cephanelik depolandığı kaydedildi.

Operasyonların ardından Yüksekova, Çukurca, Şemdinli, Lice, Eruh, Varto, Bulanık ve Kulp’ta büyük oranda denetimin sağlandığı, Cizre, Silopi, Sur, Dargeçit ve Nusaybin’de örgütün etkinliğinin devam ettiği kaydedildi.

100 bin kişi göç etti

İçişleri Bakanlığı’na sunulan çatışma bölgeleriyle ilgili raporda ise çatışmaların yaşandığı bölgelerde ateş arasında kalan, sokağa çıkma yasaklarıyla günlük yaşamları olumsuz etkilenen vatandaşların, göç ettiği belirtildi. Başta Sur, Cizre ve Nusaybin olmak üzere çatışmaların yaşandığı ilçelerde bugüne kadar 100 bine yakın kişinin göç ettiği, geçici göç durumuyla (sokağa çıkma yasağının ilan edildiği tarihler arasında terk edenler) bu sayının daha yüksek boyutlarda olduğu ifade edildi.

Sur'dan tahliye...

DHA'nın geçtiği habere göre ise Sur İlçesi’nde düzenlenen operasyon bölgesinde yaşayan  vatandaşlar, dün askerler tarafından güvenli bir bölgeye başarılı bir şekilde tahliye edildi.

Tahliye edilen bir vatandaşın "Yüzü maskeli 14 - 15 yaşlarındaki çocuklardan Tokat yiyorduk. Bugüne kadar neredeydiniz?" dediği belirtildi.

Tahliye edilen vatandaşlar arasında bulanan yaşlı bir kişinin de "59 yıldır burada yaşarım ben bu sen 5 senedir yaşadıklarımı keşke ölseydim de yaşamasaydım. Kim bu adamlar . Bunlar buraların çocukları olamaz. Buranın çocukları çok temizdi. Nereden geldi bunlar? Bunlar Kürt değil. Bunların yaptığını gavur bile yapmaz. Camilerimizi, evlerimizi yaktılar" dediği belirtildi.

Yorumlar | 0
üye profil