Mali’de otele silahlı saldırı! 7 THY personelinden 6'sı kurtarıldı

Mali'nin başkenti Bamako'da silahlı saldırganlar, lüks bir oteldeki 170 kişiyi rehin aldı. DHA'nın haberine göre, rehineler arasındaki yedi THY personelinden altısı kurtarıldı.

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2015 13:07
Değiştirme Tarihi: 20.11.2015 16:03

Mali'nin başkenti Bamako'da silahlı saldırganlar, lüks bir oteldeki 170 kişiyi rehin aldı. DHA'nın haberine göre, rehineler arasındaki yedi THY personelinden altısı kurtarıldı. Otele giren Mali özel harekat güçlerinin düzenlediği operasyon sürüyor. Mali'de Ağustos ayındaki benzer bir saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti.

 

Haber ile ilgili metin girin!.


Rezidor Otel Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, saldırganlar, Hamdallaye mahallesindeki Radisson Blu Otel'de 140 müşteri ve 30 personeli rehin aldı. AFP'ye konuşan bir güvenlik kaynağı, "Her şey yedinci katta oluyor. Cihatçılar koridorda ateş ediyor" dedi.


AA, çıkan çatışmada ikisi güvenlik görevlisi üç kişinin öldüğünü bildirdi. Mali devlet televizyonu, rehinelerden 80'inin serbest bırakıldığını duyurdu. Kurtulanlar arasında Fransız havayolu şirketi Air France'ın 12 personeli de var.


Davutoğlu: Türk rehinelerle iletişimdeyiz


Rehin alınan THY kaptan pilotu İsmail Yerli, ikinci pilot Sadık Murat Arat, THY istasyon şefi Mehmet Atmaca ile kabin görevlisi Şerife Taşcı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak operasyonla kurtarıldı. Kurtarılan altıncı personelin ismi henüz bilinmiyor.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali'deki rehine eylemine ilişkin, "Yedi vatandaşımız vardı. Beşi şu an itibarıyla kurtarıldı. Diğer iki vatandaşımızla da iletişimimiz var. Sağlıkları, sıhhatleri iyi. O bakımdan bir sıkıntı yok. İnşallah onların da kurtarılması için yoğun bir çaba içindeyiz. Yedi vatandaşımızın beşi salimen kurtarıldı. Diğer 2'sini inşallah önümüzdeki süre içinde kurtarma çalışmalarımız devam ediyor" demişti.


THY uçak kaldırıyor


Rehin kalan THY ekibini ve yolcuları almak için İstanbul'dan Bamako'ya gitmek üzere bir uçak hazırlandı. Özel sefer sayısı TK-5880 olan uçak saat Mali'ye hareket edecek.


"10 saldırgan" iddiası


Reuters'a bilgi veren üst düzey bir güvenlik kaynağı, otelde yaklaşık 10 saldırgan olduğunun tahmin edildiğini belirtti.


Ajansa konuşan güvenlik kaynakları, "Kuran'dan ayetler okuyabilen rehinelerin serbest bırakıldığını" iddia etti.


Şu ana kadar Hindistan 20, Çin ise yedi vatandaşının rehin olduğunu açıkladı.


Polis, otomatik silah seslerininin duyulduğu 190 odalı otelin çevresinde güvenlik kordonu oluşturdu.


ABD ve Fransız büyükelçilikleri, Bamako'daki vatandaşlarını güvenli bir yerde beklemeleri konusunda uyardı.


Fransa 50 subay gönderiyor


Fransa terörle mücadele konusunda uzman 50 seçkin subayı, otelin bulunduğu Bamako kentine gönderme kararı aldı. Fransız jandarma sözcüsü, "Yola çıkmaları an meselesi" dedi.


"Diplomatik araçlarla geldiler"


Birleşmiş Milletler'in Mali'deki misyonunun sözcüsü Olivier Saldago, diplomatik araçlarla gelen saldırganların yerel saatle 07.00 sularında ellerindeki Kalaşnikoflarla oteli bastığını söyledi.


Mali'de Ağustos ayında da Sevare kasabasındaki bir oteldeki 24 saatlik kuşatma ve rehin alma krizinde dört asker ve beş BM çalışanı hayatını kaybederken, dört saldırgan öldürülmüştü. Saldırıyı, El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti. Örgütün Cezayirli lideri Muhtar Belmuhtar, Afganistan'daki bir patlamada sol gözünü kaybettiği için "Tek gözlü" ismiyle biliniyor.


Otelden kurtarılanlar arasında Gineli şarkıcı Sékouba 'Bambino' Diabate de var. Diabate, Reuters'a yaptığı açıklamada, saldırganların İngilizce konuştuğunu söyledi.


AB: Hepimiz Bamako'yuz


Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupalı devletler adına Mali'de düzenlenen saldırıyı kınadığını belirterek, "Dün hepimiz Paris'tik, bugün ise hepimiz Bamako'yuz" dedi.