Mahkeme kararını verdi! MHP olağanüstü kongreye gidecek mi?

Yayınlanma Tarihi: 08.04.2016 15:27 | Değiştirme Tarihi: 08.04.2016 16:39

MHP’de parti içi muhalefetin, olağanüstü kurultay için açtığı kayyum davasında karar çıktı. Mahkeme, muhaliflerin talebini kabul edip MHP'nin olağanüstü kurultaya gitmesine karar verdi. Bundan sonra ne olacak?

MHP'de muhaliflerin, Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle açtığı davada karar çıktı. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi duruşmaya taraflar ve avukatlarının dışında kimsenin alınmaması kararını verdi. Mahkemenin kararının ardından izleyiciler ve güvenlik görevlileri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Duruşma öncesinde partililer adliye koridorunu doldurdu. Mahkeme, duruşma salonuna sadece tarafların avukatlarını aldı. Salona izleyci ve gazeteciler alınmadı. Polis, mahkemenin kapısında ve koridorda güvenlik önlemi aldı.

Mahkeme kararını verdi

Mahkeme muhaliflerin talebini yerinde bulup MHP'nin olağanüstü kurultaya gitmesine karar verdi.

Süreç nasıl başladı?

1 Kasım seçimlerinde MHP’nin büyük oranda oy ve vekil kaybetmesi sonrası, parti içi  muhalefet harekete geçti. İstanbul eski Milletvekili Meral Akşener, Iğdır eski Milletvekili Sinan Oğan ve  Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın’ın başını çektiği muhalifler  parti yönetimine olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Ancak MHP lideri Devlet Bahçeli bu çağrıları reddetti. 543 imza toplayan muhalif kanat kurultay başvurusunda bulundu, MHP yönetimi o imzaları da görmezden gelip kurultay çağrısına uymadı.

'Kayyum oluşturulsun'

Bunun üzerine muhalifler, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Dava dilekçesinde, 543 büyük kongre delegesinin, "partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunduğu, talebin, kongrede tüzük değişikliğini de içerdiği" belirtildi. Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in çağrı heyeti "asil üyesi", MYK Yedek Üyesi Turan Yaldır'ın ise "yedek üye" olarak belirlenmesi istendi. Mahkeme süreci başladı.

Tek aday gitmek şansını artırır

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, mahkemenin MHP kararıyla ilgili konuştu. NTV'nin yayınına katılan Bila, muhaliflerin mahkemeyi kazanmaları kurultayı kazandıkları anlamına gelmez. Kurultay sürecinde adaylar birbirleri lehine çekilebilirler. Muhaliflerin tek adayla seçime girmesi o adayın şansını artırır" dedi.

Şimdi ne olacak?

MHP’de parti içi muhaliflerin 1 Kasım seçimleri sonrası başlattığı kurultay süreci Ankara 12. Sulh Mahkemesi’nin verdiği olağanüstü kurultay kararı ile yeni bir ivme kazandı. MHP yönetimi üst mahkemeye gitme kararı aldı.

Üç kişilik kayyum atandı

Mahkeme, muhaliflerin istediği gibi Aksaray İl Başkanı Ayhan Erel, MHP Kurucular Kurulu Üyesi Ali Sağır ve Bursa Üst Kurul Delegesi Mehmet Bilgiç'in çağrı heyeti "asil üyesi", MYK Yedek Üyesi Turan Yaldır'ı ise "yedek üye" olarak atadı. 

Süreç nasıl işleyecek?

MHP'de olağanüstü kurultay talebini kabul etmesinden sonra gerekçeli karar beklenecek. Bunun ardından mahkeme tarafından yetkilendirilen ‘Çağrı Heyeti’ olağanüstü kurultay kararını ilan edecek ve bu karar, 15 gün askıda kalacak. Çağrı Heyeti bu aşamada kongre tarihinin belirlenmesi, salon kiralanması gibi işlemleri tamamlayacak ve başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere tüm parti yönetimini olağanüstü kurultaya davet edecek. Genel Merkez yönetiminin katılmaması halinde dahi Çağrı Heyeti yasal olarak olağanüstü kurultayı toplayabilecek. Çağrı Heyeti'nin belirleyeceği kurultay tarihi Çankaya İlçe Seçim Kurulu tarafından onaylanınca seçim tarihi kesinleşecek.

Bu kongre tüzük kongresi olacak. Muhaliflerin mayıs ayında yapmayı planladığı kongrede MHP’nin tüzüğünde yer alan ‘Olağanüstü büyük kongre toplantıları Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulunca gerek görülen hâllerde veya Büyük Kongre delegelerinin en az beşte birinin imzaları ile birlikte noterce onaylı yazılı talebi üzerine çağrılabilir. Bu toplantılarda sadece toplantı gündeminde yer alan konular görüşülür ve karara bağlanır, olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz” maddesi değiştirilerek seçimin önü açılacak.  

Şu anda 4 aday var

Şimdiye kadar Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan’dan sonra Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ da adaylığını açıkladı.