Mahalle karantina altında: Kış öncesi ekmek yapmak için bir araya gelen 72 kişinin testi pozitif çıktı

Kayseri'nin Yahyalı ilçesine bağlı, ilçe merkeze 65 kilometre uzakta bulunan Karpuzbaşı Mahallesi'nde 5 Aralık günü ekmek yapmak için fırında bir araya gelen 72 kişinin birbirine koronavirüs bulaştırdığı belirtildi. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, bahse konu olan mahalleyi karantina altına alırken, muhtar Hasan Pulu, virüsün bir kadından bulaştığını ve bugün sayının 72 kişiye ulaştığını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 11.12.2020 16:29
Değiştirme Tarihi: 11.12.2020 16:29
Mahalle karantina altında: Kış öncesi ekmek yapmak için bir araya gelen 72 kişinin testi pozitif çıktı

615 kişinin yaşadığı 150 haneli Karpuzbaşı Mahallesi'nde kış öncesi ekmek yapmak için fırında bir araya gelen kadınlar birbirine koronavirüs bulaştırdı. Kadınlar karantina alınırken, dün de tüm mahallenin karantina altına alındığı belirtildi. Giriş çıkışlara izin verilmeyen mahallede jandarma ekipleri nöbet tutuyor. 

'1 KADINDAN ÇIKAN VİRÜSLE 72 KİŞİ HASTA OLDU'

Kapuzbaşı Mahalle Muhtarı Hasan Pulu, "Şu anda mahallemiz karantina altına alındı. Her zaman olduğu gibi bir aile ziyaretinden kaynaklanan bir durum. Aile ziyareti gerçekleştiren bir kişi pozitif vaka olduğunu bilmiyor. Sonrasında ekmek yapmaya geliyor. Bizim mahallemizde yufka ekmek yapma durumumuz var. Yufka ekmek yapma esnasında burada en az 10-15 kadın bir araya gelir. Bir kadından çıkan koronavirüs sonrası bugün son rakamımız 72 oldu. Şu anda test sonucu pozitif çıkanlardan birisi Kayseri Şehir Hastanesi'nde tedavi görüyor. Onun dışındakiler evlerinde karantina altına alındı" dedi.

Vatandaşları da uyaran Pulu, "Bizim bu durumda kendi evimizde kalmamız lazım. Artık akraba ziyaretlerini bitirmemiz gerekiyor. Yoksa bu hastalığın önlenmesi çok zor. Buradaki insanlar son yaşanan olay sonrası hastalığın ciddiyetine vardı. Şu anda mahalledeki insanlar bu karantina sürecine genel olarak uyuyorlar" diye konuştu.

Kaynak: DHA