Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
LYS tercih sonuçları açıklandı mı?

LYS tercih sonuçları açıklandı mı?

LYS'ye giren binlerce kişinin beklediği sonuç açıklaması ile ilgili merak ettikleriniz acunn.com'da...

08.08.2017 17:14

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sonuç sayfasında LYS sorgulama üzerinden saat kaçta açıklanacak sorusu cevap buldu. LYS tercih sonuçlarına dair ÖSYM'den gelen açıklama "17:00"den sonra. Akşam 5'ten sonra sonuçlar açıklanırken sınav merkezi net bir saat açıklaması yapmadı. 26 Temmuz'da biten başvuruların ardından sonuçların ilk 5 gün içerisinde açıklanması beklenirken, sınav merkezi sonuçları açıklamamıştı. Sosyal medyada sonuçların yayınlanmasını bekleyenler sınav merkezini yoğun eleştirince 4 Ağustos Cuma günü sınav merkezi, sonuçların açıklanacağı tarihi açıkladı. Öte yandan Yüksek Öğretim kurumu, üniversite kayıtları ne zaman başlıyor sorusu için resmi bir açıklama yaptı. Üniversiteyi kazananlar iki yerden kayıt yaptırabilecekler: e-Devlet ve üniversite.

Haber ile ilgili metin girin!.

Sınav merkezinden tercih başvurusu yapanlara önemli duyuru geldi. Kurum, 10 Haziran'da başlayan sınav sürecinden sonra 26 Temmuz'da üniversite tercih başvurularını sona erdirdi. Başvuru yapan birçok aday sonuçların 5 gün içerisinde açıklanmasını beklerken (ÖSYM son iki sene tercih başvurularını 5 gün içerisinde açıkladı) sınav merkezi sonuçları açıklamadı. Sonuçlar açıklanmayınca, başvuru yapanlar sosyal medya üzerinden sınav merkezini eleştirdi. Sınav Merkezi 4 Ağustos'ta Twitter'da açıklama yaptı, sonuçların 8 Ağustos'ta açıklanacağını duyurdu. Sınav merkezi haber kanallarına sonuçların saat 17:00'den sonra açıklanacak bilgisini verdi.

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?
Yüksek Öğretim kurumu, 2017 yılı için Üniversite kayıtlarının internet üzerinden 11 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu. İnternet üzerinden başvurular, e-Devlet üzerinden yapılıyor. e-Devlet sitesinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sayfasında yapılacak.

İnternet üzerinden başvurular nasıl yapılır? YÖK'ün yayınladığı kılavuzu görmek için tıklayınız.

YÖK'ün internet üzerinden yapılacak işlemlere dair önemli hatırlatmaları
1. Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkânı sunacaklardır.2. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.3. Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.

Sınav merkezi sonuçları açıklamadan internet üzerinden başvurular yapılamayacaktır
4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır,5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

Mezuniyet Belgesi almadan internet üzerinden kayıt yaptırılabilir mi?
7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.8. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

YÖK uyarıyor!
Üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için tarih aralığı 11 Ağustos - 16 Ağustos. 16 Ağustos 2017 tarihinden sonra internet üzerinden kayıt yaptıralamayacaktır.

Yorumlar | 0
üye profil