Lüks cip için ÖTV farkı istemişlerdi! Mahkeme karar verdi!

276 bin TL ödeyerek kendisine lüks bir cip alan Ferhat Yıldız isimli vatandaştan, ÖTV zammı gerekçe gösterilerek 55 bin lira daha istenmişti. Yaşadığı mağduriyet nedeniyle bayiiyi mahkemeye veren Yıldız'ın aracına 'satılamaz kararı' konuldu. 

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2020 12:17
Değiştirme Tarihi: 04.09.2020 12:17
Lüks cip için ÖTV farkı istemişlerdi! Mahkeme karar verdi!

Bursa’da yaşayan Ferhat Yıldız isimli vatandaş, 276 bin lira ödeyerek kendisine lüks bir cip satın almıştı. Ayın 28’inde araçla ilgili tüm ödemelerini tamamlayan Yıldız'dan ÖTV değişikliği nedeniyle 55 bin lira daha istenmişti. Ancak Yıldız, ÖTV zammından önce yeni alacağı sıfır aracın tüm ödemesini yaptığını belirtmişti. Yaşadığı mağduriyet nedeniyle bayiiden şikayetçi olan Yıldız'ın aracı için mahkeme karar verdi. Mahkeme, başvurunun ardından 2 gün sonra geçici kararını açıkladı. Buna göre, "söz konusu aracın üçüncü kişilere devrinin önlenmesi için dava sonuna kadar teminatsız olarak tedbir konulmasına, bu konuda ilgili Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına" kararı verildi. 

"MAHKEME BİZİ HAKLI GÖRDÜ"

Konuyla ilgili açıklama yapan Ferhat Yıldız, '' Bayiden aldığım otomobilin tamamını ödedim. Daha sonra cuma akşamı ÖTV zammı neticesinde pazartesi günü aracı almaya giderken arkadaşlar bizi yoldayken arayıp 55 bin lira fark istediler. Bizde bayiye gittik. Oraya gittiğimizde arkadaşlar bize biraz beklerseniz bu işi halledeceğiz dediler. Saat 15.00 civarı gelin görüşelim dediler. Gittiğimiz de arkadaşlar sağolsun 30 bin lirasını siz verin 25 bin lirayı biz verip kapatalım dediler. Bizde tabi kabul etmedik. Sonrasında paramızı ödediğimiz için ihtarname çektik. Zam geldiğinde isteyen insanlar acaba fiyatta indirim olsaydı bu şekilde geri iade edelim diye uğraşırlar mı bunu da sormak istiyorum. Bursa 4. Tüketim Mahkemesine İhtiyadi Tedbir davası açtık. Mahkeme bizi haklı gördü ve aracımıza ihtiyadi tedbir koydu. Hukuki süreç devam ediyor. Sonrasında bayinin Genel Müdürlüğünü arayarak görüştük. Onlara da şikayetlerimizi bildirdik. Durumun değerlendirmeye alındığını söylediler'' bilgilerini paylaştı.

(İHA)