Lokanta, restoran ve kafeler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklaması

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle kapatılmasına karar verilen lokanta, restoran ve kafelerin ne zaman açılacağı birçok işletme sahibi vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan kafe ve restoranlarda sadece paket servis uygulaması sürmeye devam ediyor. Peki, Lokanta, restoran ve kafeler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklaması.

Yayınlanma Tarihi: 31.01.2021 10:31
Değiştirme Tarihi: 31.01.2021 10:31
Lokanta, restoran ve kafeler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklaması

Koronavirüs salgını sonrası bulaş riskini ortadan kaldırmak amacıyla kapatılan restoran, kafe ve lokantaların ne zaman açılacağı binlerce kişi tarafından internet üzerinden sorgulanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son açıklamada, "Gerek okullarla alakalı, gerekse son dönemde bu restoranlarla ilgili, bunun yanında bütün bu açık mekanlarla ilgili bazı ekonomik gelişmeleri de göz önüne alarak adımlar atmaya gayret ettik. Bu konuda şu anda lokantalarımızı vesaire, biraz gözetleme gibi bir düşüncemiz var. " ifadelerinde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camisi'nin çıkışında, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bazı ülkelerin mutasyonlu virüse karşı ek tedbirler aldığı, Türkiye'nin de bu noktada yeni tedbirler alıp almayacağının sorulması üzerine Erdoğan, vaka sayılarında azalma olduğunu belirtti.

Her şeyden önce bu konuda kendisi için Bilim Kurulu'nun ifadelerinin, açıklamalarının önem arz ettiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ama ben daha çok değerlendirmeleri vefatla ilgili yapıyorum. Vefat sayılarındaki düşüş beni ciddi manada ümitlendiriyor. Bundan dolayı da ben ümitliyim. Mutasyonla ilgili bazı olumsuz gelişmeler var doğru, fakat onu da inşallah aşacağımıza inanıyorum. Gerek okullarla alakalı, gerekse son dönemde bu restoranlarla ilgili, bunun yanında bütün bu açık mekanlarla ilgili bazı ekonomik gelişmeleri de göz önüne alarak adımlar atmaya gayret ettik. Bu konuda şu anda lokantalarımızı vesaire, biraz gözetleme gibi bir düşüncemiz var. Bunun için de son açıklamalarımda mali destekler noktasında 1000 lirayla, 750 ve 500 lira gibi bir desteği 3 ay süreyle verme kararı aldık ve bu adımı atmakla da çok ciddi bir yükü üzerimize almış durumdayız. Çünkü şu anda küçük esnafımızı yalnız bırakamayız onlara da gerekli desteği verdik, veriyoruz."

RESTORANLAR, KAFELER, LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Henüz restoranların, kafelerin ve lokantaların ne zaman açılacağı ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı'nı işaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin, "Restoran işletmeciliği konusunda, kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek istemiyoruz. Gerekirse bir esneme yapılabilir" demişti.