Lodos yıktı geçti! Fırtınadan kaynaklı zararı trafik sigortası ödeyecek mi?

İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir olmak üzere pek çok ilde yaşanan şiddetli fırtına çok sayıda ev, araç ve tarım arazilerine zarar verdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı, "Lodos ya da fırtına hasarı dediğimiz hasarlarla ilgili ihbar yağmaya başladı. Poliçede fırtına teminatının olması gerekiyor. Fırtınadan kaynaklı zararı trafik sigortası ödemeyecektir. Kaskosu olanların hasarı karşılanacak. Tarım sigortalarında, seradaki ürünleriniz sigortalanmışsa bunun priminin yarısını devlet ödemektedir. Kaybınızın tamamını da tarım sigortalarından alabiliyorsunuz." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2021 11:12
Değiştirme Tarihi: 30.11.2021 11:12
Lodos yıktı geçti! Fırtınadan kaynaklı zararı trafik sigortası ödeyecek mi?

Türkiye genelinde dün akşam ve bugün de etkisini sürdüren fırtına ve şiddetli rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi, binaların çatıları uçtu. İstanbul'da lodosun hızı 130 kilometreye çıktı. Kentte bir çok yerde çatı uçtu. Rüzgarın hızı Beylikdüzü'nde 130, Adalar'da 100, Boğaz çevresinde ise 80 km/saate kadar ulaştı. Hal böyle olunca birçok vatandaş için maddi zararda oluştu. İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı, dün ve bugün acentelere hasar ihbarı yağdığını söylüyor.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Turusan Bağcı şu ifadeleri kullandı:

Son zamanlarda ülkemizde doğal felaketlerin sayısı artmaya başladı. Bunun nedeni çevre kirliliği, doğa bir anlamda ciddi yüksek oranda zarar vermeye başladı. Fırtına, hortumlar, yüksek şiddetli rüzgarlar ve lodosun şiddetinin son zamanlarda hızla artması buna önemli bir örnektir.

"YÜKSEK TAZMİNAT ALABİLİRLER"

Lodos ya da fırtına hasarı dediğimiz hasarlarla ilgili ihbar yağmaya başladı. Hem araçlarda önemli zararlar meydana gelmeye başladı. Konutlarda da ciddi hasarlar var. İş yerlerinde de ciddi hasarlar var. En önemli şeylerden biri de tarım ürünlerinde ciddi hasar meydana geldi. Bunların hepsini sigortalamak mümkün. İnsanların vefat durumunda hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası varsa fırtına sonucu yüksek tazminat alması söz konusudur.

Fırtına hasarları otomatik kasko poliçelerinde teminat olarak gelmektedir. Acentenizi arayarak arabanızın tamir edilmesini sağlayabilirsiniz. Tarım ürünlerinde ise bununla ilgili bildiğiniz üzere tarım sigortaları var. Tarım sigortalarında eğer ürününüz seradaki ürünleriniz sigortalanmışsa bunun priminin yarısını devlet ödemektedir. Kaybınızın tamamını da tarım sigortalarından alabiliyorsunuz. Özellikle Antalya bölgesinde ilk başlayan fırtına ve lodos bunun devamında oluşan hortumlar ve aşırı şiddetli yağışlar nedeniyle ciddi anlamda tarım hasarı meydana geldi.

(Milliyet) 

İlgili Sayfalar: Playlist