Lisedeki dehşette karar verildi! Müdür Ayhan Kökmen öldürülmüştü!

İzmir'de okul müdürü 47 yaşındaki Ayhan Kökmen, pompalı tüfekle öldürülmüştü. Suça sürüklenen çocuklar olarak nitelenen U.Y.'nin 23 yıl 1 ay 10 gün, İ.P'nin ise 22 yıl hapsine hükmeden mahkeme, U.Y.'nin babası Birol Y.’ye ise 20 yıl 4 ay hapis cezası verdi. 

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 09:19
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 09:41
Lisedeki dehşette karar verildi! Müdür Ayhan Kökmen öldürülmüştü!

2017 yılında İzmir Ödemiş'te meydana gelen olayda, okul müdürü Ayhan Kökmen, odasında öğrencilerden İ.P.'nin pompalı tüfekli saldırısı sonucunda ağır yaralanmış, kaldırıldığı Ödemiş Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirmişti. Olay sonrası tutuklanan İ.P. ve arkadaşı U.Y. ile azmettirici olmakla suçlanan baba B.Y. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KARAR VERİLDİ 

Olaya ilişkin süren davada, küçük yaşta olan sanıklar, davaya U.Y., İ.P. ve B.Y. bulundukları cezaevlerinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Ödemiş Ağız Ceza Mahkemesinde kapalı olarak görülen duruşmada 5 sanıktan tutuksuz olarak yargılanan C.A. ve Y.P. beraat ederken, tutuklu sanıklar U.Y. ve İ.P. ‘kamu görevlisini görevinden dolayı tasarlayarak öldürme’ suçundan yasa gereği yaşları cinayeti işlediklerinde 18'den küçük olduğu için cezalarında 3'te 1 oranında azalma yapılarak 22'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. U.Y. ayrıca ruhsatsız silah suçundan da 1 yıl 1 ay 10 gün daha ceza aldı. Tutuklu sanık U.Y.'nin babası B.Y. ise, kamu görevlisini görevinden dolayı tasarlayarak öldürme suçuna yardım etmekten 19 yıl, ruhsatsız silah bulundurmak suçundan da 1 yıl 4 ay olmak üzere 20 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

(DHA)