Lise sınavları ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk sınavlar için tarih verdi...

Lise sınavları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, binlerce lise öğrencisinin merak edip sorguladığı konular arasında yer alıyor. 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart'tan itibaren yapılması planlanan yüz yüze sınavları, koronavirüs salgını nedeniyle bir kez daha ertelendi. Peki, lise sınavları ne zaman yapılacak? İşte Bakan Selçuk'un sınavlar için verdiği tarih.

Yayınlanma Tarihi: 20.04.2021 10:40
Değiştirme Tarihi: 20.04.2021 10:40
Lise sınavları ne zaman yapılacak? Bakan Selçuk sınavlar için tarih verdi...

Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze yapılması planlanan fakat ertelenen lise sınavları için tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Salgında artan vaka sayıları nedeniyle yeniden uzaktan eğitime geçen öğrenciler, ertelenen lise sınavlarının hangi tarihte yapılacağını merak ediyor. Peki, lise sınavları ne zaman yapılacak? İşte Bakan Selçuk'un sınavlar için verdiği tarih.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK? 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği hatırlatılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021'den itibaren "Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları" konulu yazıda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

MESLEK LİSELERİNDE UYGULAMALI DERSLER YÜZ YÜZE 

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinde 12'nci sınıflar hariç, meslek, alan dersleri dahil tüm sınıf düzeylerinde uzaktan eğitime geçilecek. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezlerinde işletmelerde beceri eğitimi ve staj çalışmaları işletmenin talebi, öğrenci velisinin izni ile işletme tarafından gerekli tüm tedbirlerin alınması koşulu ile devam edecek.12'nci sınıfta yer alan işletmelerde mesleki eğitim dersi ve staj çalışmalarını okulda yapan Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı öğrencilerine yönelik zümre öğretmenler kurulu kararı ile belirlenen uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel kazanımlar ise uzaktan eğitim yolu ile verilecek.

ÖZEL EĞİTİMDE DE 12’NCİ SINIFLAR HARİÇ UZAKTAN EĞİTİM 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarının 12'nci sınıfları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan özel eğitim programı uygulanan özel eğitim sınıflarının 12'nci sınıflarında yüz yüze, diğer sınıf seviyelerinde ise uzaktan eğitime devam edilecek. Bu kapsamda 12'nci sınıf seviyesinde evde eğitim hizmetinden yararlanan öğrenciler için de veli talebi doğrultusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim sürdürülecek.

Lise son sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemleri en geç 28 Mayıs'a kadar tamamlanacak.

Yurt dışında bulunan ve uygulanan sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler, gerekli başvuruları yaptıktan sonra sorular, yurt dışı temsilciliğince verilecek resmi e-posta adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilecek ve yurt dışı temsilciliğince sınav uygulanacak.