Lise sınavları ne zaman yapılacak? 3 Mayıs'taki sınavlar iptal mi edildi?

Lise sınavlarının ne zaman yapılacağı, binlerce öğrenci tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle, 3 Mayıs'ta yapılacak olan lise sınavlarının ertelenip ertelenmeyeceği hakkında birçok öğrenci gündemden yapılan açıklamaları takip ediyor. Peki, lise sınavları ne zaman yapılacak? 3 Mayıs'taki sınavlar iptal mi edildi?

Yayınlanma Tarihi: 21.04.2021 11:58
Değiştirme Tarihi: 21.04.2021 11:58
Lise sınavları ne zaman yapılacak? 3 Mayıs'taki sınavlar iptal mi edildi?

3 Mayıs'ta yapılacak olan sınavlar iptal mi edildi sorusunun yanıtı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları sonrasında öğrenciler tarafından merak edilmeye başladı. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, "3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili bakış açımız şu; eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında bunların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde, inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız. Bizim hiçbir şekilde bir ısrarımız ya da bir beklentimiz olamaz, buna hakkımız yok. Çünkü çocuklarımız, kıymetli velilerimiz, öğretmenlerimiz kıymetli bizim, o yüzden de tümüyle tabloya bakıp, veriye bakıp, bilime bakıp, böyle bir kararı gözden geçiririz, yeniden ele alırız." ifadelerinde bulundu.

SINAVLAR NE ZAMAN? 

MEB alınana kararlarla ilgili bir yazı paylaştı.2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021'den itibaren "Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları" konulu yazıda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

3 MAYIS SINAVLAR İPTAL Mİ? 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şu açıkalamaları yaptı; "Riskin düşük seviyede de olsa dikkate alınması gerektiğini eğitim bilimciler olarak kendi içimizde değerlendirip böyle yapıyoruz. O yüzden açıp kapatmalar oluyor. 3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili bakış açımız şu; eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında bunların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde, inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız. Bizim hiçbir şekilde bir ısrarımız ya da bir beklentimiz olamaz, buna hakkımız yok. Çünkü çocuklarımız, kıymetli velilerimiz, öğretmenlerimiz kıymetli bizim, o yüzden de tümüyle tabloya bakıp, veriye bakıp, bilime bakıp, böyle bir kararı gözden geçiririz, yeniden ele alırız."