Lise 1. nakil ne zaman yapılacak? Lise nakil işlemleri nasıl yapılacak?

Lise 1. nakil işlemleri ne zaman hangi gün yapılacak sorusunun yanıtı, birçok öğrencinin merak edip araştırdığı konular arasında yer alıyor. LGS tercih işlemleri sürmeye devam ederken, sonuçların açıklanmasıyla birlikte öğrenciler 1. nakil işlemlerini gerçekleştirmeye başlayacak. Peki, lise 1. nakil ne zaman yapılacak? Lise nakil işlemleri nasıl yapılacak?

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2021 16:10
Değiştirme Tarihi: 07.07.2021 16:10
Lise 1. nakil ne zaman yapılacak? Lise nakil işlemleri nasıl yapılacak?

Lise 1. nakil işlemleri için geri sayım sürmeye devam ediyor. LGS tercihlerinin devam etmesiyle birlikte, öğrenciler sonuçların açıklanacağı tarihe odaklandılar. Lise tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, 1. nakil işlemleri, liselere yerleşmeye çalışan öğrenciler için büyük önem kazanacak. Peki, lise 1. nakil ne zaman yapılacak? Lise nakil işlemleri nasıl yapılacak?

1. NAKİLLER NE ZAMAN YAPILACAK?

MEB'in yayınladığı bilgilere göre nakil takvimi şöyle olacak;

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK? 

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da iki dönemde gerçekleştirilecek. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

SONUÇLAR 26 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK 

Bakanlığın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları 16 Temmuz'a kadar tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde "http://www.meb.gov.tr" adresinden ilan edilecek.