LGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? Ek tercih başvurusu nasıl yapılır?

LGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, LGS 1. yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte binlerce öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. 1. yerleştirme sonuçlarında istediği okula giremeyen öğrencilere, ikinci bir tercih hakkı sunulacak. Peki, LGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? Ek tercih başvurusu nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 26.07.2021 16:22
Değiştirme Tarihi: 26.07.2021 16:22
LGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? Ek tercih başvurusu nasıl yapılır?

LGS ek tercih işlemleriyle ilgili ayrıntılar internet üzerinden sorgulanmaya başladı. 2021 LGS yerleştirme sonuçları bugün açıklandı ve öğrenciler istedikleri okula girip giremediklerini kontrol etti. İstedikleri okula yerleşemeyen öğrenciler, LGS ek tercih işlemleri için tarih araştırması yapmaya başladı. Peki, LGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? Ek tercih başvurusu nasıl yapılır?

26-30 Temmuz arası, yerleştirmeye esas 1. nakil tercih dönemi olacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 2 Ağustos'ta açıklanacak.

Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları 2-6 Ağustos'ta yapılabilecek, sonuçlar 9 Ağustos'ta açıklanacak.Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos 2021'de tamamlanmış olacak. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021'de yerleştirme süreci tamamlanacak.

NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK? 

Geçen yılki LGS yerleştirmelerinde iki dönemde yapılan yerleştirmeye esas nakiller, bu yıl da iki dönemde gerçekleştirilecek. Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

BOŞ KONTENJAN GÖRÜNTÜLEME HAKKINDA BİLGİLER 

2021 LGS tercih sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemeyen için yerleştirmeye esas nakil başvuruları alınacak. Bu kapsamda boş kontenjanlar ve taban puanlar e-Okul sistemi üzerinden öğrenilebilecek..