Leyla İle Mecnun Neden Yayından Kaldırıldı?

TRT'nin yayından kaldırdığı 'Leyla İle Mecnun' dizisinin oyuncusu dizinin kaldırılma sebebini anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2013 12:12
Değiştirme Tarihi: 01.09.2013 12:09
Leyla İle Mecnun Neden Yayından Kaldırıldı?

TRT'nin yayından kaldırdığı 'Leyla İle Mecnun' dizisinin oyuncusu Ahmet Mümtaz Taylan, dizinin kaldırılma sebebini anlattı.

 TRT 1'in yayından kaldırdığı 'Leyla ile Mecnun' dizisinden rol alan oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, Hürriyet'teki köşesindeki yazısında bugün dizinin kaldırılma hikayesini kaleme aldı. İşte Ahmet Mümtaz Taylan'ın o yazısı:

"Leyla ile Mecnun: Bir kavuşamama hikayesi

Leyla ile Mecnun, özü Arap efsanesine dayalı bir büyük aşk hikâyesidir. Yüzyıllar boyu birçok yazar tarafından defalarca kaleme alınmıştır. Dilimizdeki versiyonu Fuzuli’nin mesnevisi. Biz ‘Leyla ile Mecnun’u Fuzuli ile bildik, onunla sevdik. Sanat ürünü muhatabı tarafından sevilip benimsendiği oranda nefes alır. ‘Leyla ile Mecnun’ üç sezon önce bu defa TV dizisi olarak çıktı okurunun karşısına. Edebiyata, aşka, masumiyete, dostluğa, birlikte yaşama kültürüne bir saygı duruşu olarak. Özenle yazıldı, samimiyetle çekildi, oynandı. TRT’de yayınlandı ve seyirciden, özünün yüzlerce yıllık macerasına yakışır bir muhabbet gördü. İzlendi, sevildi, övüldü.

"MEHTER MARŞIYLA GELİR, İZMİR MARŞIYLA GİDERSİNİZ"

Televizyonda işlerin yolunda gitmesi hiç de kolay değildir. Başarılı ve uzun soluklu bir iş yapmanın isterleri bellidir de, yine de şaşmaz bir reçetesi yoktur. Leyla ile Mecnun, şanslı bir iş oldu, seyirciyle her yapıma nasip olmayacak bir gönül bağı kurdu. Seyreden bilir, yaz başında sezon finali yaptı, yeni sezonda dönmek üzere ara verdi. En azından diziyi üreten bizler öyle sanıyorduk.

Ancak, TRT geçtiğimiz günlerde tek cümlelik kuru bir açıklamayla duyurdu ki, yeni sezonda ‘Leyla ile Mecnun’ yayından kaldırılmış. Bir başka kanaldan davet  veya teklif almadığına göre dizinin sona erdiğini söyleyebiliriz artık. Tiyatronun ve sinemanın yanı sıra 15 yıldır TV dizilerinde oynuyorum. Bu işler bizde böyle yürür. Mehter marşıyla gelir İzmir marşıyla gidersiniz. Macerası aksi yönde sonlanmış kısmetli dizi sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. ‘Leyla ile Mecnun’ ne ilk örnektir -yazık ki- ne de sonuncusu olacak. Diğer yandan bu dizinin yayını kadar bitiş hikâyesi de sıra dışı.

MALİYETİ YÜKSEK, SEYİRCİSİ DÜŞÜK MÜ?

Bir dizinin yayında tutunabilmesi için iki hedefi tutturması gerekir. Bir: Seyirci o işi sevecek, izlenirlik oranı kanalın asgari hedefinin altına düşmeyecek. İki: Reklam alacak. TV kanalları ticari kuruluşlardır ve dizilerin arasına reklam almazlar, reklamların arasına dizi ya da program dizerler. Aslolan reklamdır. Dizinin yapım maliyeti, topladığı reklam gelirinin altında kalacak ki; kanal o yapımdan kâr edip yayında tutsun. Ticari açıdan aksi düşünülmez. Misal; “TRT devlet kanalıdır, kâr gütmesin, zarar etse de benim sevdiğim diziyi yayınlasın” diye bir şey yoktur. TRT de yıl sonunda hesap verir, astarı yüzünden pahalı bir işi yayında tutma lüksüne sahip değildir. TRT yönetimi, ‘Leyla ile Mecnun’u bitirirken, işte bu iki kriteri gerekçe gösterdi. Maliyeti yüksek ve seyircisi düşük!"