Lakerdanın kavanozu 350 lira! Yok satıyor

Bu sezon Karadeniz'de palamut bolluğu yaşandı. Hal böyle olunca balıkçılar, lakerda yapıp satmaya başladı. Kavanozu 350 liradan satılan lakerdaya yoğun talebe yetişilemiyor.

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 10:54
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 10:54
Lakerdanın kavanozu 350 lira! Yok satıyor

Bu sezon palamut bol olunca Sinoplu balıkçılar, lakerda yapmaya başladı. Yapımı çok zahmetli olan lakerdanın iyi olması için palamudun irisi ya da torik olması gerekiyor. Lakerda yapımında; dilimler halinde kesilen balıkların omurilikleri ince uçlu bir tel yardımıyla temizleniyor ve 3 gün buzlu suda bekletiliyor. Ardından lakerdanın en önemli kısmı tuzlama işlemine geçiliyor. Tuzlanan balıklar buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar daha sonra saklama kaplarına konularak hazır duruma geliyor. Lakerda, 2 kilogramlık kavanozlarda 300- 350 liradan satışa sunuluyor.

Konuyla ilgili konuşan balıkçı İsmail Değer, “Lakerda, kış aylarının vazgeçilmezidir. İri palamut ve torik balıklarından yapılıyor. İri balıklar kafaları kesildikten sonra belli bir dilim aralıklarıyla kesilerek suya yatırılır. Suda kanı çıksın diye 3 gün bekletilir. Daha sonra iplik dediğimiz tellerle balıkların kanları alınır. Birkaç gün daha suda kaldıktan sonra tuza yatırılır ve bu şekilde lakerdamız hazırlanır. Elimizde bayağı miktarda lakerda vardı. 250-300 tane palamut ve torikten lakerda yapmıştık, hepsi bitti. Şu anda 7-8 tane torikten yaptığımız lakerdamız kaldı ama onlar da bitmek üzere, yok satıyoruz. Şu anda talep çok ama elimizde o kadar çok lakerda yok. Bu da ister istemez fiyatları etkiliyor. Şu anda bir kavanoz lakerda 300-350 lira civarında satılıyor” diye konuştu. 

(DHA)