KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? 2021 KYK yurt başvuru tarihleri belli oldu mu?

KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gündemde yer alan konular arasında yer almaya başladı. Yaşadıkları illerden farklı bir ilde üniversite kazanan öğrenciler, bir anca önce KYK yurt başvurularının başlayacağı tarihi bekliyor. Peki, KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Tarih belli oldu mu?

Yayınlanma Tarihi: 06.09.2021 10:19
Değiştirme Tarihi: 06.09.2021 10:28
KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? 2021 KYK yurt başvuru tarihleri belli oldu mu?

KYK yurt başvuruları için geri sayım sürmeye devam ediyor. Binlerce öğrencinin büyük bir merakla beklediği KYK yurt başvurularının başlayacağı tarihle ilgili internet üzerinden araştırmalar devam ediyor. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bütün gözler KYK yurt başvurularına çevrilmiş durumda. Peki, KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Tarih belli oldu mu?

KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

KYK yurt başvuruları henüz alınmaya başlanmadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden alım tarihlerini duyuracak. Güncel açıklamalar haberimize eklenecektir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-Devlet Kapısı üzerinden yapılıyor.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler, yurt içi ve yurtdışı değişim programına katılan öğrenciler, lisans tamamlama öğrencileri ve burslu olmayan uluslararası öğrencilerin başvuruları Bakanlıkça belirlenecek süre içerisinde e-Devlet Kapısı üzerinden yapılmaktadır.

Değerlendirme sonuçları; Bakanlık internet sayfası http://sonuc.gsb.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR? 

Kurumun resmi internet sitesi içerisinde, ‘Bakanlığımıza bağlı yurtlarda ücret ödenerek barınılır. Yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücretleri uygulanmaktadır.’ açıklaması yer alıyor.

Öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurda verecekleri zarar ihtimaline karşılık olarak Bakanlık tarafından tespit edilen güvence bedeli alınır.

Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilir. Kayıtlarda kayıt gününün de ücreti alınır. Kayıt sildirmelerde ise işlem gününden sonraki günlerin ücreti iade edilir.

Yurt ücretleri en geç takip eden ayın onu saat 23.59’a kadar banka aracılığıyla ödenir.