KYK yurt başvuruları başladı! 2021 KYK yurt başvuruları nasıl yapılacak?

Milyonlarca öğrencinin büyük bir merakla beklediği KYK yurt başvuruları e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Yüz binlerce öğrenciye eğitim hayatlarında barınma imkanı sağlayacak olan KYK yurtlarının başvuru şartları ve başvuruların nasıl yapılacağı merak ediliyor. Peki, KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvuru şartları neler?

Yayınlanma Tarihi: 07.09.2021 10:55
Değiştirme Tarihi: 07.09.2021 10:55
KYK yurt başvuruları başladı! 2021 KYK yurt başvuruları nasıl yapılacak?

2021 KYK yurt başvurularının nasıl yapılacağını merak eden birçok öğrenci, internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Üniversite yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte merakla beklenen KYK yurt başvuruları e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Peki, KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? KYK yurt başvuru şartları neler?

KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet üzerinden erişime açılan KYK yurt başvuruları başladı. KYK yurt başvurusu, toplam 10 adımda tamamlanıyor. Pandemi koşulları sebebiyle geçtiğimiz yıllara göre farklı olarak HES Kodu şartının getirildiği KYK yurt başvurusu, aile bilgileri, öğrenim bilgileri, kimlik bilgileri, adres bilgileri gibi detayların aktarılacağı alan olacak. KYK yurt başvurusu esnasında verilen bilgilerin doğruluğu ise kritik bir önem taşıyacak. Bu bilgilerin hatalı veya yanlış verilmesi halinde değerlendirme sürecinde olumsuzluklar oluşabilecek.

KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR 

1.Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyip kavradıktan sonra cevaplayınız.

2.Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engelleyeceğinden bildirimlerinizi gerçeğe uygun yapınız.

3.Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, kimlik kartı / nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.

4.Bekârsanız anne ve/veya babanızın, evli iseniz kendinizin ve/veya eşinizin gelirleri diğer kamu kurum ve kuruluşlarından teyit edileceğinden bilgileri tam ve doğru olarak giriniz.

5.Başvuruda bulunduktan sonra başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER 

1) Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmayan öğrenciler,

2) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olan öğrenciler,

3) Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunan öğrenciler,

4) Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası alan öğrenciler,

5) Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışan öğrenciler,

6) Kamu personeli olan öğrenciler,

7) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı bulunan öğrenciler,

8) Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını dolduran öğrenciler,

9) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları içinde bulunan öğrenciler (%40 engelli, yetiştirme yurdunda kalarak liseyi tamamlayan, anne ve babası vefat etmiş olan, devlet koruması altındaki öğrenciler hariç)

YURT BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURULAR NE ZAMAN BİTECEK? 

Öğrenciler başvurularını, 12 Eylül Pazar günü saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapabilecek.

10 Eylül Cuma gününden sonra kayıt yaptıracak ek kontenjan, yatay-dikey geçiş, özel yetenek, lisansüstü, yurtiçi, yurtdışı değişim programı öğrencileri ve kendi imkanları ile eğitim görmek için gelen uluslararası öğrencilere ait yurt başvuruları ise ilerleyen tarihlerde alınacak.

1 Haziran 2020 tarihinden önce üniversite kayıtlarını yapan ara sınıf öğrencileri de e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilecek.

KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

KYK yurt başvuruları 12 Eylül tarihinde sona erecek ve başvuru sonuçlarının 20 Eylül tarihinde öğrencilerin erişimine açılması bekleniyor.