KYK borçları silinecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KYK borçlarıyla ilgili flaş açıklama

Bilkent Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelerek onların sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun süredir merak edilen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK boçları) için de son dakika açıklamalasında bulundu. Erdoğan, KYK borçları ne olacak sorusu için, " Öğrencilerin lehine bir adım atacağız" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2019 15:42
Değiştirme Tarihi: 10.12.2019 15:51
KYK borçları silinecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KYK borçlarıyla ilgili flaş açıklama

Sosyal medyada sık sık kamuoyu oluşturulan KYK borçlarıyla ilgili en somut açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. KYK kredisi kullanan birçok öğrenci, bu borçların silinmesini isterken, diğer bir kesim de borçlarını daha önce ödemiş olanlara haksızlık olacağı görüşündeydi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerle bir araya geldiği görüşmede kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, KYK'ya da değindi. Bu konunun gündemlerinde olduğunu söyleyen Erdoğan, bütçe görüşmelerinden sonra KYK meselesini masaya yatıracaklarını dile getirdi.

"Kredi olayı ya kalkacaktır, sadece burs verme noktasına gidilecektir... Onun değerlendirmelerini yapıp adımımızı ona göre atacağız." diyen Erdoğan'ın konuya dair açıklamaları şu şekilde:

"Bu şu anda gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe müzakerelerinden sonra masaya yatıracağız. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da atacağız. Kredi konusundaki derdimiz, istiyoruz ki bursu her müracaat eden alıyor. Kredi farklı. Krediyi her müracaat eden alıyor ama geri ödemek üzere alıyor. Şimdi bu atılacak adımda bütün borçlu olanların beklentiniz biliyorum, tamamiyle borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman farklı bir beklenti oluşacaktır. O zaman ya kredi olayı kalkacaktır, onun çalışmasını değerlendirmelerini yapıp adımımızı da ona göre İnşallah atacağız."