Kuzey Kore'den insanlık dışı uygulama

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2015 15:29
Değiştirme Tarihi: 07.07.2015 15:39

Sıra dışı lider Kim Jong-un'la sık sık gündeme gelen Kuzey Kore'de insanlık dışı bir uygulama yapıldığı ortaya çıktı. Ülkeden kaçan bir bilim adamı, kimyasal silahları akıl hastaları üzerinde denediklerini açıkladı.

Kuzey Kore insan hakları grubundan bir kaynağın Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap'a yaptığı açıklamaya göre; 47 yaşındaki biyolojik silah uzmanı, çalıştığı Çin sınırındaki araştırma merkezinden 6 Haziran'da kaçtı. İddiaya göre; sadece soyadıyla anılan Lee'nin elinde, biyolojik ve kimyasal silahların insanlar üzerinde kullanıldığına dair 15 gigabyte'lık bilgi içeren bir bellek de bulunuyor.

ABD merkezli Kuzey Kore İnsan Hakları Komitesi Direktörü Greg Scarlatouiu, Fin gazetesi Helsingin Sanomat'a verdiği demeçte, söz konusu iddiaların güvenilir olduğunu söyledi. Scarlatouiu, "Geçmişte esir kamplarında insanlar üzerinde deney yapıldığına dair benzer hikâyeler duymuştuk" dedi.

Avrupa Parlamentosu'nda ifade verecek

Filipinler üzerinden ülkeyi terk ettiği belirtilen Lee'nin bu ay sonunda Avrupa Parlamentosu'nda ifade vermesi bekleniyor. Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Kore Analisti Daniel Pinkston, konuya ilişkin Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, "Lee'nin Avrupa Parlamentosu'ndaki tanıklığının dikkatle takip edileceğini" belirtti.

Lee'nin iddiaları, Kuzey Koreli bir esirin "hapiste kurbağa ve böcek yemeğe zorlandıkları, ayrıca anastetik verilmeden kürtaj yapıldığı" yönündeki açıklamalarının hemen ardından geldi. Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un idaresindeki rejimin sistematik insan hakları ihlallerini kınamıştı.