Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan beklenmedik hareket: Gözyaşları içinde özür diledi

Askeri geçit töreninde konuşan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un son görüntüleri tüm dünyayı şaşırttı. Kim Jong-un konuşması sırasında gözlüklerini çıkarak gözyaşları içinde halkından özür diledi. Kim Jong-un, "Halkımız bana güvendi, gökyüzü kadar yüksek, denizler kadar derin umutlarını bana bağladı. Ama ben bunlara yeteri kadar yanıt veremedim. Bunun için çok üzgünüm" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2020 10:50
Değiştirme Tarihi: 12.10.2020 10:54
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan beklenmedik hareket: Gözyaşları içinde özür diledi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, kendisinden bekleyenmeyecek bir harekete imza attı. Konuşma yaptığı sırada gözlüklerini çıkaran ve gözyaşlarını silen Kim Jong-un Kuzey Kore'nin önceki liderleri olan dedesi ve babasına atıf yaparak, "Tüm halkın güveni sayesinde, büyük yoldaşlarımız Kim Il-sung ve Kim Jong-il'in davasına sahip çıkma sorumluluğu bana verildi. Ama çabalarım ve samimiyetim, halkımızı hayatlarındaki sıkıntılardan kurtarmaya yetmedi" ifadelerini kullandı. 

Kuzey Kore lideri, konuşmasının büyük bir bölümünde ülkesinin vatandaşlarının yaşadığı sıkıntılardan bahsetti. 

Öte yandan Kim Jong-un'un gözyaşlarıyla ilgili açıklama yapan Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü'nün Kuzey Kore Direktörü Hong Min "Kim'in böyle bir etkinlikte neden gözyaşı dökme aşamasına geldiğine bakmak gerekiyor. Satır aralarında liderliğinin çok büyük baskı olduğunu görebiliyorsunuz" dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Etiketler: kim jong un