Dediğini yaptı! O ülkeye ateş açtı

Yayınlanma Tarihi: 20.08.2015 14:15 | Değiştirme Tarihi: 20.08.2015 14:45

Güney Kore haber ajansının son dakika bilgisi olarak geçtiği habere göre Kuzey Kore, Güney Kore'ye bağlı askeri birliğe ateş açtı. Güney Kore'den de karşılık geldi.

Kuzey Kore ve Güney Kore birbirine karşılıklı olarak top atışı yaptı.

Çin basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Kore topçusu, Güney Kore tarafında propaganda yayını yapan bir hoparlörü susturmak için bu yöne top atışı yaptı.

Bu atışlara karşılık olarak Güney Kore topçusunun da Kuzey tarafını hedef alan topçu atışı yaptığı belirtilen haberlerde can ve mal kaybı yaşanmadığı bildirildi.

Çin medyası ise, sınırın Güney Kore tarafında rejim aleyhtarı ses yayını yapan bir hoparlör sistemine Kuzey Kore silahlı kuvvetleri tarafından roket fırlatıldığını duyurdu.

Seul’den Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Güney Kore’nin Kuzey Kore sınırını top atışına tuttuğunu ve roket fırlattığını açıkladı. Bakanlık, Yerel saatle akşam üzere 16:00’da (07:00 GMT) başlayan top atışlarının ardından, roketlerin başkent Seul’ün 60 kilometre kuzeyindeki bir bölgeye geldiğini, olayda ölen yada yaralanan olmadığını duyurdu. Ancak her ihtimale karşı bölge halkının tahliye işlemleri başladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı ofisinin resmi açıklamasında acilen ulusal güvenlik Konseyi’nin toplanması çağrısı yapıldı.

Güney Kore yönetiminin, uzun yıllardır çeşitli yöntemlerle Kuzey Koreli sınır birliklerine yönelik propaganda yayınları Pyongyang’ın tepki ve tehditlerine sebep oluyordu.