Kuzey Kore depreme neden oldu!

Kuzey Kore depreme neden oldu!

Tarihinin en büyük nükleer denemesine imza atan Kuzey Kore yine tepki aldı. Bu kez yapılan denemede 5.3 büyüklüğüne depreme sebep olundu.

Kuzey Kore tepki çeken denemelerine bir yenisini daha ekledi. Tarihinin en büyük nükleer denemesini yapan Kuzey Kore, 5.3 büyüklüğünde depreme neden oldu. Birçok ülkenin tepki gösterdiği testin ardından en sert tepki ABD'den geldi. ABD Başkanı Obama, 'Eylemleri karşılıksız kalmayacak' dedi.

Yeni geliştirilmiş nükleer savaş başlığı
Kuzey Kore'den yapılan açıklamada denemenin "yeni geliştirilmiş nükleer savaş başlığı" olduğu ve ülkenin nükleer füzelerin nükleer başlık taşıyacak kapasiteye ulaştığı belirtildi. Nükleer denemenin ardından, denemenin yapıldığı bölge yakınlarında sabahın erken saatlerinde 5.3 şiddetinde deprem gerçekleşti.

Güney Kore yaptığı açıklamada, nükleer denemenin 10 kilotonluk enerjiyi ortaya çıkardığı ifade edildi. Güney Koreli yetkililer ayrıca, denemenin Kuzey Kore'nin Ocak ayında gerçekleştirdiği denemenin iki katı olduğunu söyledi.

Bugüne kadar gerçekleştirilen denemelerin en büyüğü!
Güney Kore'den yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin yaptığı son denemenin bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük deneme olduğunu kaydedildi. Açıklamada ayrıca ülkenin nükleer ilerlemesinden endişe duyulduğu belirtildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, denemenin Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un "umursamazlığını" gözler önüne serdiğini ve kendini yok etmeye yönelik bir eylem olduğunu ifade ederek, ABD'yi ciddi sonuçlar konusunda uyardı.

'Uluslararası topluma büyük bir meydan okuma'
Yaşanan gelişmelerin ardından yurtdışı seyehatini yarıda keserek ülkesine geri dönen Güney Kore Devlet Başkanı Geun-hye, denemenin uluslararası topluma "büyük bir meydan okuma" olduğunu ifade etti.

Çin ve Japonya'dan sert tepki
ABD dışında Çin ve Japonya'nın da sert bir dille eleştirdiği nükleer deneme ile ilgili Çin Dışişleri Bakanı, nükleer denemeye karşı olduklarını belirtti. Çinli bakan ayrıca, Kuzey Kore'yi durumu kötüleştirecek faaliyetlerden uzak durulması uyarısında bulundu. Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise ülkesinin bu tür denemelere göz yummayacağını ve protesto edilmesi gerektiğini dile getirerek, "Kuzey Kore'nin nükleer gelişmeleri Japonya'nın güvenliği için büyük tehdit oluşturuyor." dedi.

Obama güvence verdi: Karşılıksız kalmayacak
Kuzey Kore'ye en sert tepkiyi verenlerden biri olan ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesiyle ilgili Güney Kore ve Japonya'ya bir kez daha güvence verdi. Obama, Pyongyang'ın eylemlerinin karşılıksız kalmayacağını vurguladı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, Güneydoğu Asya gezisinden dönerken uçakta, Kuzey Kore'deki bir nükleer tesisin yakınında gerçekleşen depremle ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'tan bilgi aldığı bildirildi.

Bilgilendirmenin ardından Obama'nın Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile telefonda ayrı ayrı görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, "Başkan, ABD'nin, Asya'da ve dünya genelindeki müttefiklerimizin güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığını bir kez daha teyit etti." ifadesine yer verildi.

Ayrıca Obama, Kuzey Kore'nin "provokatif eylemlerine" karşı ciddi adımların atılması için ABD'nin müttefik ve ortaklarlarıyla iş birliği halinde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Görüntülenme : 3876 Güncelleme Tarihi: 09/09/2016 14:07:46
Yayınlanma Tarihi: 09/09/2016 11:19:39

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin