Kuzey Kore'de 11 gün boyunca gülmek yasak

Kuzey Kore'yi 1994'te 2011'e kadar yöneten eski lider Kim Jong-il'in ölümünün 10. yıldönümü nedeniyle, vatandaşlar 11 günlük yasın bir parçası olarak katı kurallara uymak zorunda kalacak. Ülke genelinde 11 gün boyunca alkol, alışveriş ve hatta gülmek bile yasak olacak.

Yayınlanma Tarihi: 17.12.2021 11:10
Değiştirme Tarihi: 17.12.2021 11:10
Kuzey Kore'de 11 gün boyunca gülmek yasak

1994'ten 2011'e kadar Kuzey Kore'nin ikinci yüksek lideri olan Kim Jong-il'in ölüm yıldönümü nedeniyle yas tutulmaya başlandı. 70 yaşında vefat eden Jong-il için normalde on gün yas tutulsa da ölümünün onuncu yıl münasebetiyle bu yıl fazladan 24 saat daha eklendi.

YAS DÖNEMİNDE KUTLAMA DA, CENAZEDE AĞLAMA DA YASAK

Kuzeydoğu sınır kenti Sinuiju'dan Radio Free Asia'ya konuşan bir kişi, ''bu süre zarfında alkol almamalıyız, gülmemeliyiz ve etkinliklere katılmamalıyız. Geçmişte yas döneminde içki içen birçok kişi tutuklandı ve ideolojik suçlular olarak muamele gördü. Aldılar ve bir daha hiç görülmediler. Yas dönemine denk gelen insanlar kendi doğum günlerini bile kutlayamazlar, ailelerinden biri ölse bile yüksek sesle ağlayamazlar'' dedi.

Kaynağa göre halk, Kim Jong-il'in yas süresinin, Kim Il-sung'un yas süresi gibi bir haftaya kısaltılmasını isterken yaşayan insanların iki insanın yasını ömür boyunca tutmak zorunda kalmaktan şikayet ettikleri belirtildi.

İlgili Sayfalar: Playlist