Hainlere bomba yağdı! Genelkurmay'dan açıklama

Hainlere bomba yağdı! Genelkurmay'dan açıklama
Yayınlanma Tarihi: 13.01.2016 15:52 | Değiştirme Tarihi: 13.01.2016 15:52

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ta PKK kamplarına operasyon düzenledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör örgütü PKK'nın  Irak'ın kuzeyindeki kamplarına yönelik hava operasyonu düzenledi.  

Bölgedeki güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hava  Kuvvetleri Komutanlığına bağlı dört F-16 ile iki F-4, dün 21.00-23.30 saatlerinde  bölücü terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindekiAvaşin-Basyan, Gare ve Zap  kamplarını vurdu. 

Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağının da destek verdiği operasyonda  Türk jetleri, insansız hava araçlarınca tespit edilen örgüte ait sığınak, depo ve  barınakları imha etti. 

Türk jetleri, operasyonun ardından üslerine döndü. 

Genelkurmay'dan yeni açıklama 

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde devam eden operasyonda 12 Ocak günü 9 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Genelkurmay’ın açıklamasındaDiyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeyse devam eden operasyonda 7 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca devam eden operasyonlarda toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının Cizre’de 277 ve Sur’da 94 olduğu ifade edildi.  

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesindeki ’Önemli Yurtiçi Olaylar’ bölümünde yer alan 12 Ocak gününe ait bilgiler şöyle: 

* Şırnak / Cizre’de devam eden operasyonda; dokuz bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 277’dir.), iki adet el yapımı patlayıcı imha edilmiş, iki barikat kaldırılmış, bir hendek kapatılmış, bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği, bir adet tabanca, üç adet av tüfeği ile 12 adet fişeği ele geçirilmiştir. 

* Şırnak / Silopi’de devam eden operasyonda; iki adet roketatar ile 26 adet mühimmatı ve sevk fişeği, bir adet Biksi makinalı tüfek ile 500 adet fişeği, 22 adet Kaleşnikof piyade tüfeği ile 121 adet şarjörü ve 2751 adet fişeği, dokuz adet av tüfeği ile 105 adet fişeği, iki adet tabanca, 31 adet el bombası, dört adet el dürbünü, dört adet gece görüş dürbünü, 13 adet telsiz, dokuz adet sırt çantası ve sekiz adet gaz maskesi ele geçirilmiş, 32 el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. 

* Diyarbakır / Sur’da devam eden operasyonda; yedi bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 94’dür.), beş barikat kaldırılmış, üç adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. 

* Diyarbakır / Silvan’da güvenlik güçlerince icra edilen yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında durdurulan bir araçta yapılan aramada; 10 adet Kaleşnikof piyade tüfeği ile 32 adet şarjörü ve 3.424 adet fişeği, bir adet Kanas keskin nişancı tüfeği ile beş adet şarjörü ve 1.013 adet fişeği, bir adet roketatar mühimmatı ve bir adet silah dürbünü ele geçirilmiş, bir işbirlikçi gözaltına alınmıştır. 

* Şanlıurfa’da İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ile yapılan operasyonda, 20 adreste DEAŞ terör örgütüne mensup olduğu değerlendirilen 21 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. 

* Şanlıurfa’da bölücü terör örgütü mensubu bir terörist, güvenlik güçlerine teslim olmuştur. 

* Kilis’te, Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan, DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu değerlendirilen yabancı uyruklu sekiz şahıs, yakalanarak gözaltına alınmıştır.