Kurul kararını açıkladı: Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili flaş gelişme

Koronavirüs aşısı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Son gelişme, ABD'de yaşandı. ABD'de bağımsız danışmanlardan oluşan kurul, ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA'ya Pfizer/BioNTech aşısı için 'Acil kullanım izni" verilmesi tavsiyesinde bulundu. Karar öncesi oylama yapan kurulun 17 üyesi 'Evet' oyu verirken, dördü 'Hayır' biri de 'Çekimser' oy kullandı. 

Yayınlanma Tarihi: 11.12.2020 09:35
Değiştirme Tarihi: 11.12.2020 09:35
Kurul kararını açıkladı: Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili flaş gelişme

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne Covid-19 aşısı konusunda danışmanlık yapan Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Kurulu, dün gerçekleştirdiği oylamada Pfizer/BioNTech aşısı için acil kullanım izni verdi.

FDA danışma kurulu, dün yapılan toplantı sonrasında yapılan oylamada 4'e karşı 17 oyla aşının acil kullanımı için FDA’yi yetkilendirdi. FDA bundan sonra tavsiyeyi kabul edip etmeme konusunda karar verecek.

FDA Komisyon Üyesi Dr. Stephen Hahn yaptığı açıklamada " Bu büyük aciliyet zamanında, FDA personeli gözden geçirme süreci boyunca olabildiğince hızlı hareket etme sorumluluğunu hissediyor. Bununla birlikte, halk sağlığını koruma görevlerini yerine getirmeleri ve herhangi bir yetkili aşının Amerikan halkının beklediği sıkı güvenlik ve etkinlik standartlarımıza uymasını sağlamaları gerektiğini bilirler" dedi.

Kaynak: DHA