Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak? Emekli bayram ikramiyeleri ayın kaçında yatacak?

Emekli bayram ikramiyeleri için geri sayım sürmeye devam ediyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde yüz binlerce emekli vatandaş, bayram ikramiyelerinin ne zaman hangi gün yatacağını sorgulamaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılan kabine toplantısı sonrasında, emekli bayram ikramiyelerinin yatacağı tarih belli oldu. Peki, Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak? Emekli bayram ikramiyeleri ayın kaçında yatacak?

Yayınlanma Tarihi: 06.07.2021 11:18
Değiştirme Tarihi: 06.07.2021 11:18
Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak? Emekli bayram ikramiyeleri ayın kaçında yatacak?

Emekli bayram ikramiyelerinin ne zaman ayın kaçında yatacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan emekli ikramiyeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Buradan emeklilerimize de müjde vermek istiyorum. Temmuz ayı emekli aylıklarıyla bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz." ifadelerine yer verdi. Peki, Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak? Emekli bayram ikramiyeleri ayın kaçında yatacak?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Corona virüsüne karşı aşılama seferberliğini tam gaz sürdüren Türkiye, 1 Temmuz'da normalleşme sürecine geçerken, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi de bu kritik dönemeç sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan emekli ikramiyeleri ile ilgili şunları söyledi;

Buradan emeklilerimize de müjde vermek istiyorum. Temmuz ayı emekli aylıklarıyla bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz. Ocak-temmuz dönemi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz. Böylece 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK? 

Kurban Bayramı arife günü 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 20 Temmuz'da idrak edilecek.

Kurban Bayramı 20 Temmuz’da başladığı için bayram ikramiyesinin de bu tarihten önce yatırılması bekleniyor. Bu döneme ilişkin ikramiyelerin de 12-20 Temmuz arasında ödenebileceği ifade ediliyor. Ödemeler yine 1.100 lira olacak. Hatırlanacağı üzere Ramazan Bayramı’nda 1.000 liralık ikramiye 1.100 liraya çıkarılmıştı.

Böylece SSK ve Bağkur emeklileri de 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak. Memur emeklisi maaşını 1-5 Temmuz’da çektiği için zam farkının ay içinde ödenmesi bekleniyor. Ancak bayram dolayısıyla bu farkın da öne çekilme ihtimali var.

KİMLER İKRAMİYE ALABİLİYOR? 

Ramazan ve Kurban olmak üzere yılda iki kez ödenen bayram ikramiyelerinden SGK'dan emekli aylığı alanların yanı sıra, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri almakta olan kişiler, şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terör mağduru sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de ikramiye almaya hak kazanıyor. İkramiyeden ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) alanlar da faydalanabiliyor.