Kurban Bayramı için flaş uyarı! Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor...

Kurban Bayramı'nda hava nasıl olacak sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başlandı. Bayramda hava sıcaklığının nasıl olacağına ilişkin İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros'tan dikkat çeken açıklamalar geldi. Hüseyin Toros, "Eyyam-ı bahur sıcakları bayram boyunca etkisini gösterecek. Eyyam-ı bahur sıcaklıklarında vatandaşlar güneş çarpmalarına karşı dikkatli olsunlar." ifadelerinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2020 15:01
Değiştirme Tarihi: 30.07.2020 15:02
Kurban Bayramı için flaş uyarı! Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor...

Kurban Bayramı'nda vatandaşlara hava sıcaklıklarına dikkat etmeleri için flaş bir uyarı geldi. Eyyam-ı bahur sıcaklarına karşı uyarılarda bulunan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros "Eyyam-ı bahur sıcaklıklarında vatandaşlar güneş çarpmalarına karşı dikkatli olsunlar." dedi.

EYYAM-I BAHUR SICAKLARI NEDİR?

Eskilerin yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullandığı eyyam-ı bahur, 31 Temmuz ile 7 Ağustos tarihleri arasına denk geliyor.

Yerini "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere bırakan eyyam-ı bahur, bu sene bayram döneminde etkisini hissettirecek.

HÜSEYİN TOROS SICAKLARA KARŞI UYARDI

Toros, yaptığı açıklamada, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Modelleme Takımı'nın değerlendirmelerine göre, sıcaklıkların artmaya başlayacağını belirterek, sıcak günler olarak ifade edilen eyyam-ı bahurun artık daha uzun ve etkili olacağını kaydetti.

Yurt genelinde Kurban Bayramı'ndan itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanmaya başlayacağını dile getiren Toros, şöyle devam etti:

"Eyyam-ı bahur sıcakları bayram boyunca etkisini gösterecek. Bayramın ilk günü Akdeniz ve Ege bölgelerinde 35 dereceyi aşan sıcaklıklar gözleniyor. Arap Yarımadası üzerinde yer alan kuru ve sıcak alçak basınç merkezinin etkisiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 40 dereceyi aşan sıcaklıklar beklenmekte."

GÜNEŞ ÇARPMALARINA DİKKAT

Bayramın ilk günleri etkisini gösterecek eyyam-ı bahur günlerinde yaşlı, çocuk, hamile ve hastaların sıcaktan olumsuz etkilenebileceklerini belirten Toros, "Eyyam-ı bahur sıcaklıklarında vatandaşlar güneş çarpmalarına karşı dikkatli olsunlar. Işınların daha dik geldiği saatlerde güneşe daha az maruz kalsınlar. Çok yorucu işlerle uğraşanlar daha dikkatli davranmalılar. Bu günlerde hepimiz daha çok su tüketmeyi ihmal etmeyelim." ifadelerini kullandı.

AA

İlgili Sayfalar: Playlist