Kuma yüzünden intiharda kocaya 4 yıl hapis cezası

Erzurum’da kuma getirildiği için 4’üncü kattaki evlerinin penceresinden atlayan Netice Barçın’ın ölümüyle ilgili karar verildi.

Yayınlanma Tarihi: 05.02.2015 12:55
Değiştirme Tarihi: 05.02.2015 12:55
Kuma yüzünden intiharda kocaya 4 yıl hapis cezası

Erzurum’da kuma getirildiği için 4’üncü kattaki evlerinin penceresinden atlayan Netice Barçın’ın ölümüyle ilgili ’eziyet’ suçundan koca Kamil Barçın 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılırken, hazırlanan gerekçeli kararda Hakim Haşim Kızıltaş, "Kumayla aynı evde yaşamaya zorlanmak, insanlık onuruyla bağdaşmaz" dedi.

Merkez Palandöken İlçesi Abdurrahman Gazi Mahallesi’nde 3 Haziran 2012 günü meydana gelen olayda, 2 çocuk annesi 28 yaşındaki Netice Barçın, oturdukları apartmanın 4’üncü katından atlayarak yaşamına son verdi. Kızının ölümünden damadı 31 yaşındaki Kamil Barçın ve kuma olarak eve getirdiği 34 yaşındaki Esengül Nikbay’ı sorumlu tutan baba Necati Kayık, savcılığa başvurdu. Yaşanan olayın ardından kuma Esengül Nikbay memleketi Adana’ya gitti. Şikayet üzerine 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde tutuksuz yargılanan Kamil Barçın hakkında ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, eziyet’ suçlarından 5-18 yıl, kuma Esengül Nikbay hakkında ise ’basit kasten yaralama’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Esengül Nikbay ile olaydan bir yıl önce tanıştıklarını söyleyen Kamil Barçın mahkemede verdiği ifadede, "Eşim cep telefonumda Esengül’ün fotoğrafını gördü ve ilişkimi öğrendi. Eşim daha sonra Esengül’e telefon açarak Erzurum’a davet edip birlikte yaşamayı istedi. Bunun üzerine Esengül Adana’dan gelerek bizimle yaşamaya başladı. Aralarında zaman zaman tartışma oldu ama kavgaya dönüşmedi. Eşim evden ayrılmak istedi fakat izim vermedim. Olay günü aramızda tartışma çıktı. Birkaç kez kolundan ve omuzlarından tuttum ve süpürge sapı fırlattım. Ancak isabet etmedi. Salona girerek kapıyı kilitledi. Kendisine zarar vereceğini düşünerek kapıyı ve camı kırıp içeriye girdim. Esengül kıyafatlerinden tuturak düşmesine engel olmaya çalıştı, ben de aşağıya koşarak tutmak istedim. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Kamil Barçın ile internet ortamından tanıştıklarını belirten Esengül Nikbay ise duygusal ilişki yaşadıklarını ve birkaç kez Erzurum, Adana ve Sivas’ta buluştuklarını anlattı. Birlikte yaşamaya başlatıktan sonra Netice Barçın ile Kamil Barçın’ın sık sık tartışma yaşadıklarını belirten Esengül Nikbay, olay günü Kamil Barçın’ın eşine önce Tokat attığını sonra süpürg sapıyla vurduğunu kendisinin de araya girerek daha fazla vurmaması için engellediğini aktardı. Nikbay, Netice Barçın’a vurmadığını sadece kavgayı ayırmak istediğini iddia etti. Mahkeme, geçen 25 Aralık günü yapılan karar duruşmasında Kamil Barçın’ı eşine karşı ’eziyet etmek’ suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum ederken, Esengül Nikbay’ın beraat etmesini uygun buldu. Netice Barçın’ın ailesi cezayı az bularak kararı temyiz etti.

'Kuma ile aynı evde yaşamaya zorlamak insanlık onuru ile bağdaşmaz"
Hakim Haşim Kızıltaş tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, Kamil Barçın’ın Netice Barçın’ı birçok kez tekme, tokat veya sopayla yaraladığının sabit olduğu ancak Netice Barçın’ın şikayetçi olmaması nedeniyle yaralama niteliğinin belirlenemediği vurgulandı. Kararda, Kamil Barçın’ın olay günü birlikte yaşadıkları evden ayrılmak isteyen Netice Barçın’ı evlerinin bulunduğu binanın merdivenlerinden geri çevirmekten ibaret eyleminde ’bir kimseyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun yasal unsurlarının oluşmaması nedeniyle’ sanığık bu suçtan beraat ettiği belirtildi. Hakim Kızıltaş gerekçeli kararda şunları söyledi:

"Sanık Kamil Barçın’ın ölen Netice Barçın ile evli olmasına rağmen diğer sanık Esengül Nikbay ile aralarında hissi ilişki bulunması ve ölen Netice Barçın’ı sanık Esengül Nikbay ile aynı evde birlikte yaşamaya zorlayarak onu sürekli ve sistemli bir şekilde tehdit ve hakaret ederek, onu yine sürekli bir şekilde tekme, tokat ve sopayla yaralamış olması karışısında eyleminde eziyet etmek suçunun yasal unsurlarının oluştuğunun kabulü gerektiği, sanık Kamil Barçın’ın eşi olan Netice Barçın’ı ilişkisi olduğu Esengül Nikbay ile aynı evde yaşamaya zorlamasının başlı başına insanlık onuruyla bağdaşmayan, onun bedensel ve ruhsal yönden acı çekmesine ve aşağılanmasına yol açacak bir davranış olduğu."
İlgili Sayfalar: Playlist