Kum zambaklarını koparmanın cezası 73 bin 747 TL!

Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından korunan kum zambakları, Palamutbükü sahilinin sadece 50 metrelik küçük bir bölümünde, deniz kenarındaki taşlık alanlarda her yıl eylül-ekim ayları arasında 1 ay süreyle açıyor. Nesli tükenme tehlikesi altında olan kum zambaklarını koparmanın cezası ise 73 bin 747 TL. 

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2020 10:10
Değiştirme Tarihi: 16.09.2020 10:12
Kum zambaklarını koparmanın cezası 73 bin 747 TL!

Nesli tükenme tehlikesi altında olan kum zambaklarını koparanlara, 73 bin 747 TL idari para cezası kesiliyor. Konuyla ilgili konuşan Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Datça Şefi Mustafa Kamil Uslu, "Kum zambakları, uluslararası sözleşmelerde korunan türler arasında. Kritik seviyede olan türler arasında gösteriliyor. Bitki sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada koruma altında olan türler arasında" dedi. 

"KOPARANI GÖRÜNCE BİLDİRİN"

Uslu ayrıca kum zambaklarını sökenleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlükleri’ne bildirilmesi gerektiğini de belirtti. Datça’da 20 yıldır balıkçılık yapan çevre gönüllüsü Göksel Şimşek ise, “Datça’ya 20 yıl önce geldiğimde, kum zambakları doğal ortamlarında insanlarla barışık varlıklarını sürdürüyorlardı. Ancak son 5 yıldır sayıları hızla giderek azalmaya başladı. Turizm arttı, insan sayısı artı, kum zambakları zarar görmeye başladı” şeklinde konuştu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

(DHA)