Küba'da hayalet istasyon

Yapımı 2000 yılında duran ve asla tamamlanmayan Jarugua Nükleer Santralinin inanılmaz fotoğrafları.

Yayınlanma Tarihi: 20.10.2014 14:55
Değiştirme Tarihi: 20.10.2014 14:55
Küba'da hayalet istasyon
ACUNN.COM/DIŞ HABER

Küba’da, soğuk savaş döneminden kalma Jarugua nükleer güç istasyonu, kullanılmadığı için adeta hayalet bir istasyon olarak duruyor. Yapımı asla tamamlanmayan devasa yapı bitirilebilseydi Küba’nın 1983 yılındaki tüm enerji ihtiyacının %15’ini karşılayacak kapasitede olacaktı.

Haber ile ilgili metin girin!. 
Sovyetler Birliği’nin dağılması ve demir perde ülkelerinden gelen parasal kaynağın kesilmesi sonucu yapımı duran istasyon, bugün devasa cüssesiyle büyük bir beton yığını halinde yok olmaya yüz tuttu. 2000 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Küba lideri Fidel Kastro’nun birlikte verdiği bir kararla inşaatı durdurulan Jarugua bugün meraklı ziyaretçilerin uğrak yeri olmuş durumda.
 
Kent gezgini 33 yaşındaki Darmon Richter, Nisan ayında tatil yaparken binanın tarihini ve bugünkü durumunu okuduktan sonra buraya gitmeye karar verdi. Kendisi ve bir grup arkadaşıyla yarım kalan inşaat alanına giden Richter, birbirinden ilginç fotoğraflarını çektiği istasyonun bugün yarasalara ve salyangozlara ev sahipliği yaptığını söylüyor.