Kuaför, güzellik merkezi ve marketlere yeni koronavirüs tedbirleri getirildi! İşte yeni tedbirler

Koronavirüs salgınıyla sonrası adımları atılan kontrollü sosyal hayat kapsamında, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan rehberler aracılığıyla faaliyet sürdüren birçok işletmede alınacak tedbirlerin hangileri olacağı ayrıntılarıyla belirtilmişti. Sağlık Bakanlığı 'Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' adını verdiği bu tedbirler topluluğuna yeni yeni başlıklar ekledi. Yapılan güncellemeler güzellik merkezlerini, berber-kuaförleri ve marketleri yakından ilgilendiriyor.

Yayınlanma Tarihi: 10.07.2020 12:09
Değiştirme Tarihi: 10.07.2020 12:09
Kuaför, güzellik merkezi ve marketlere yeni koronavirüs tedbirleri getirildi! İşte yeni tedbirler

Bakanlığın yaptığı güncellemeye göre güzellik merkezi çalışanları, işleme girmeden önce cep telefonlarını soyunma odalarında bırakacak. Kuaför ve berberlere giden müşteriler ile çalışanlar konuşmayacak, konuşursa da yüksek sesle olmayacak. İşte yapılan revizeler...


*Güzellik merkezlerinde müşteriler randevu ile kabul edilecek. Müşteriler yanlarında çocuk ya da refakatçi getiremeyecek. Temastan kaçınılacak.

*Kullanılan tüm aletler kişiye özel olacak. 

*Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, aletlerin temizliği ve sterilazyonu yapılacak. 2 müşteri arasında 20 dakikalık molalar olacak. 

*Güzellik merkezi çalışanları, müşteriye hizmet vermeden önce cep telefonunu soyunma odalarında bırakacak. Kıyafetler günlük değiştirilecek ve en az 60 derecede yıkanacak.

KUAFÖR VE BERBERLER İÇİN DE YENİ BAŞLIKLAR

Pandemi sonrası en çok dikkat edilen alanların başında berber, kuaför ve güzellik salonları yer alıyordu. Bakanlık yaptığı yeni güncellemede, bu mekanlarda müşteri ve çalışan dışında kimsenin olamayacağını belirtti, misafir alınmayacağının altını çizdi. 

Öte yandan bu işyerlerinde müşteriler ile çalışanlar arasında konuşma gerçekleşmeyecek, olursa da yüksek sesle konuşmaktan kaçınılacak.

İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınacak, ortalıkta bırakılmayacak. Fön makinesi mümkün olduğunca kullanılmayacak. Fön makinesi gibi yüksek hava akımı yaratan cihazları kullanırken, düşük hızda, yandaki müşteriyi etkilemeyecek yönde ya da diğer müşterilerden farklı bir alanda kullanılmasına özen gösterilecek.

MARKETLERDE NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU?

Bakanlıki market ve süper marketler için de yeni güncellemelerde bulundu. Buna göre bu yerlerdeki sorumlu kişiler koronavirüs ile ilgili gerekli bilgilere sahip olacak ve yöneltilen sorulara cevap verebilecek seviyede donanımlı olacak.

4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeride müşteri alınacak. Eğer paketlenebilir ürünler varsa, daha önceden paketlenip satılabilecek.

Et ve et ürünleri, paketlenmemiş gıda maddeleri ve manav reyonunda çalışan personel haricindeki çalışanların eldiven kullanmaları önerilmeyecek.

Eldiven, gıda dışındaki nesnelere değmeyecek. Kasada bulunan ürün bantları günde en az 3 kez tek kullanımlık deterjanlı bez ile silinecek.