Kripto paralarda çöküş sürüyor

Kripto para birimlerinde geçtiğimiz hafta gerçekleşen satış baskısı bugün de sürüyor. Bitcoin'de kayıp yüzde 7'yi aşarken, Ethereum'da düşüş yüzde 11'in üzerine çıktı. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 24.01.2022 14:05
Değiştirme Tarihi: 24.01.2022 14:05
Kripto paralarda çöküş sürüyor

Kripto para birimleri geçtiğimiz hafta gösterdiği fiyat hareketiyle son zamanların en büyük çöküşünü yaşadı. Sermaye değeri bakımından piyasanın lideri Bitcoin, cumartesi günü 34 bin dolara kadar düştü. Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin son 6 ayın dibini gördü.

Bitcoin’de gerçekleşen satış baskısı piyasanın geneline yansıdı. Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum, cumartesi günü 2 bin 300 dolara kadar geri çekildi. Neredeyse tüm altcoinlerin kırmızıya büründüğü piyasada kripto para birimlerinin toplam değeri 1.52 trilyon dolara düştü.

Pazar günü ise kayıplarının bir kısmını telafi eden Bitcoin, 36 bin 499 dolara kadar yükseldi.

SATIŞLAR BUGÜN DE SÜRÜYOR

Gerçekleşen sert düşüşün ardından kripto para birimleri haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü hareket ediyor. 33 bin 434 dolara kadar geri çekilen Bitcoin'de kayıp yüzde 7'yi aştı. Ethereum ise yüzde 11'den fazla geri çekilerek 2 bin 240 dolara düştü.

Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin, 6 ayın en düşük seviyesindeki yerini koruyor.

En yüksek hacimli kripto para birimlerinin birçoğunun satıcılı seyrettiği gözlenirken, piyasadaki toplam dijital varlıkların değeri 1.50 trilyon dolar seviyesinde hareket ediyor.

PİYASALAR FED KARARINI BEKLİYOR

Öte yandan kripto para yatırımcıları çarşamba günü gerçekleştirilecek olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına odaklandı. Mart ayında olası bir faiz artışına gidileceği beklentileri kuvvetlenirken, Fed’in piyasalara sözlü yönlendirme ile mesaj vermesi bekleniyor.

ABD’de enflasyonun 40 yılın zirvesinde seyretmesi Fed’i sıkı para politikası uygulamaya zorlarken, bu durum hisse piyasaları ve kripto para birimlerinde negatif fiyatlamalara yol açıyor.

(Uzmanpara) 

İlgili Sayfalar: Playlist