Kripto para dünyasında neler oluyor? Yaz ayları için flaş açıklama

Kripto paralardaki düşüş devam ediyor. Albcoin Araştırma Müdürü Helin Çelik, kripto para dünyasında önümüzdeki dönemlerde neler olabileceğini açıkladı... 

Yayınlanma Tarihi: 24.05.2021 09:43
Değiştirme Tarihi: 24.05.2021 09:43
Kripto para dünyasında neler oluyor? Yaz ayları için flaş açıklama

Kripto para piyasası önce Tesla'nın sahibi Elon Musk sonrasında ise Çin'in aldığı kararlarla düşüşünü sürdürüyor. Tarihi rekoru 64 bin 804 dolarla 14 Nisan'da gören Bitcoin geçtiğimiz hafta 31 bin dolara kadar gerilemiş, sonrasında 42 bin dolar bandını görmüştü. Dün 34 bin dolar sularında gezen Bitcoin, 35 bin dolarda sabit seyrediyor.

Albcoin Araştırma Müdürü Helin Çelik kripto paraların durumuyla ilgili açıklama yaparken, toparlanmaya vurgu yaptı. Çelik, "Bitcoin'de yaşanan son düşüşün altında tabii hem Elon Musk etkisi hem ABD'den gelen açıklamalar, hem de Çin kanadından alınan aksiyonlar vardı. Özellikle Çin'in madencilikle alakalı olan tutumu ve sonrasında merkeziyetsiz kripto para borsasına erişim engeli getirmesi piyasadaki satışları derinleştirmiş oldu. Bu noktada hakimiyet oranı düşen Bitcoin direnç gösteremedi negatif haberlere. Ancak total olarak baktığımızda zaten ciddi bir ivme almıştı. Buradan bir düzeltme bekliyorduk biz. Hepsi birbirini destekleyince Bitcoin dolar da dolayısıyla diğer kripto para birimlerinde sert satış baskısı gördük. Önümüzdeki süreçte nereye kadar devam edecek dersek... Aşırı satım bölgesine geldi zaten. Yani çok fazla satıldı. Artık buradan bir miktar alışların gelmesi, bir miktar toparlanma beklememiz mümkündür" dedi. 

YAZ AYLARINA DİKKAT

Çelik yaz aylarına dikkat çekti ve "Özellikle Bitcoin/Doların 42 bin doların üzerinde tutunmaya başlaması önemli. Yaz aylarında beklenen bazı gelişmeler var. Bir, Ethereum hard farku gelecek, Londra hard forku. Diğeri ADA ile ilgili oraya da alonzo hard forku gelecek. Böylelikle daha da iyileştirilmiş olacak. Yatırımcı bu haber dengelerine haber gerçekleşmeden fiyatlamaya başlayacak. Ancak piyasanın dinamikleri önemli. Daha farklı haberlere de ihtiyaç var. ama bütüncül çerçevede kripto paraların temeli eskisi gibi. Finansal piyasalara ışık tutuyor. Goldman Sachs birkaç ay öncesine kadar kripto paralar hakkında olumlu görüş belirtmezken, artık övmeye başladı. Ülkeler bazında daha önümüzdeki süreçte birçok regülasyon süreci atlatacağız. Toparlanma sürecine girecektir. Düşüş nereye kadar olur... Kritik bölgeleri geçemezse olası geri çekilmeye karşı yatırımcının dikkatli olmasında yarar var. Yaz aylarında kripto piyasasının beklediği pozitif haberler mevcut" açıklamasında bulundu.