KPSS branş sıralamaları ÖSYM tarafından açıklandı! İşte 2021 KPSS branş bazında sıralamalar

KPSS branş bazında sıralamalar ÖSYM tarafından açıklandı. 2021 KPSS Lisans sınavına katılan adaylar tarafından sorgulanmaya başlayan branş bazında sıralamalar, adayların bilgi edinmesine yardımcı oluyor. Adaylar branş bazında sıralamalara bakarak, kendileriyle aynı alanda sınava girmiş kişilerle kendi başarı sıralamalarını karşılaştırabiliyor. İşte, KPSS branş bazında sıralamaları sorgulama ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 27.09.2021 15:21
Değiştirme Tarihi: 27.09.2021 15:21
KPSS branş sıralamaları ÖSYM tarafından açıklandı! İşte 2021 KPSS branş bazında sıralamalar

2021 KPSS branş bazında sıralamaları açıklandı. KPSS Lisans sınavına giren birçok aday tarafından sorgulanmaya başlayan branş sıralamaları, sınava giren kişilerin başarı oranlarını hesaplamalarına yardımcı oluyor. Adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle branş bazında sıralamalarını öğrenebiliyor.

KPSS BRANŞ BAZINDA SIRALAMALAR AÇIKLANDI 

2021 Kamu Personel Seçme Sınavına (2021-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

KPSS BRANŞ SIRALAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

BRANŞ SIRALAMASI NEDİR? 

Branş bazında sıralama işlemlerinin yerleştirme işlemlerine hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmet olup bunun dışında herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır. Adayların, güncellenen branş bazında sıralamaları bu hususlar çerçevesinde incelemeleri gerekmektedir.