KPSS memur başvuruları başladı!

KPSS memur başvuruları başladı!
Yayınlanma Tarihi: 17.11.2014 11:51 | Değiştirme Tarihi: 17.11.2014 11:51

ÖSYM, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 2014/2 tercih kılavuzunu yayımladı. İşte tercih süresi ve tercih işlemleri ile ilgili merak edilenler...

ÖSYM, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 2014/2 tercih kılavuzunu yayımladı. İşte tercih süresi ve tercih işlemleri ile ilgili merak edilenler...ÖSYM, KPSS 2014/2 tercih kılavuzunu https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yayımladı. KPSS tercih işlemleri ne zaman yapılacak, KPSS 2014/2 yerleştirme tarihleri ve başvuru süresi, KPSS Tercih Kılavuzu ve merak ettiğiniz tüm detaylar acunn.com'da.

Tercihler ne zaman yapılacak?ÖSYM KPSS 2014/2 tercih kılavuzunu yayımladı. Tercih kılavuzundaki bilgilere göre adaylar 17-26 Kasım tarihlerinde başvurularını ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak tamamlayacak. Tercih süresi uzatılmayacak.ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacak. Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2014/2 tercih kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer alıyor.Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014'te yapılmış olan KPSS lisans ve ortaöğretim veya ön lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Tercihler nasıl yapılacak?Adaylar tercihlerini 17-26 Kasım arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi uzatılmayacak.Bu kadro ve pozisyonların kamu kurum ve kuruluşlarına göre dağılımı şu şekilde;-190 sayılı KHK’ya tabi kurumlar (Üniversiteler hariç) 4.184 adet,-Üniversiteler 138 adet,-Kamu İktisadi Teşebbüsleri 745 adet,Öğrenim bazında kadro pozisyonları ise şu şekilde;Ortaöğretim 582 adetÖnlisans  770 adetLisans 3715 adetAdayların eğitim bilgileri, ÖSYM aday işlemleri sisteminde (ais.osym.gov.tr) adaya ait kayıt bilgilerinde yer alıyor. Tercih işlemlerinde ve yerleştirmede, ÖSYM tarafından bu bilgiler kullanılacak. Adayların ais.osym.gov.tr adresinden eğitim bilgilerini kontrol ederek tercihlerini yapmaları gerekiyor.Ayrıca adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014'te yapılmış olan KPSS lisans ve ortaöğretim veya ön lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.