Köy imamı yılan zannedilip öldürülen oluklu kertenkeleler için harekete geçti

Dış görünüşü yılana benzetilen vatandaşlar tarafından öldürülüyor. Bunun örneklerinden biri de Bursa Karacabey'de yaşandı. Oluklu kertenkelelerin öldürülmesi üzerine, Çeşnigir Mahallesi'ndeki camide görevli olan imam Fatih Yılmaz, bilgilendirici bir broşür hazırlayarak kahvehanelere asmaya başladı. Yıllar önce benzer bir hatayı kendisinin yaptığını söyleyen imam Yılmaz, hatamı telafi etmek için böyle bir şey yapıyorum diyor. Peki oluklu kertenkele ile yılan arasındaki fark nedir? Oluklu kertenkele zararlı mıdır? 

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 12:05
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 12:12
Köy imamı yılan zannedilip öldürülen oluklu kertenkeleler için harekete geçti

Doğayla ilgilenmeyi seven ve aynı zamanda doğa fotoğrafları da çeken İmam Fatih Yılmaz, Bursa'nın Karacebey ilçesindeki Çilingir Çeşni Camii'nde görev yapıyor. Bulunduğu bölgede sıkça karşılaşılan oluklu kertenkelelerin, yılan zannedilerek öldürülmesi üzerien harekete geçen Fatih Yılmaz, bunun önüne geçebilmek adına vatandaşların ayırt etmesi için yılan ile oluklu kertenkele arasındaki farkları gösteren broşür hazırlayıp kahvehane camlarına asmaya başladı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Fatih Yılmaz, yıllar önce kendisinin de bu hataya düşerek oluklu kertenkeleyi yılan zannedip öldürdüğünü söylerken, hatasını telafi etmek ve insanları bu yanlıştan döndürmek için böyle bir çalışmaya giriştiğini belirtti. İnsanlarda da bu konuda olumlu tepki aldığını söyleyen Yılmaz, "İnsanların tepkileri mutluluk verici, yardımcı oluyorlar. Kahvehanelerde bu konuya dikkat çekiyoruz” dedi.

Mahallenin sakinlerinden olan Ali Dereli ise, broşüre baktıktan sonra şu açıklamaları yaptı: Biz bunu yılan olarak biliyorduk ve öldürüyorduk, demek ki kertenkeleymiş. Bundan sonra dikkatli olacağız' diyor ve ekliyor: Sakın öldürmeyin, zararı olmadığı gibi faydası var'