Uçak korsanı bakın kim çıktı!

Uçak korsanı bakın kim çıktı!
Yayınlanma Tarihi: 09.02.2014 06:18 | Değiştirme Tarihi: 09.02.2014 06:05

Kharkov-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırmaya çalışan Ukraynalı Artem Kozlov’un, Kiev’deki hükümet karşıtı eylemlerde ön sıralarda olduğu ortaya çıktı. Korsan, eylemi ülkesinde ve Rusya’daki tutukluların serbest bırakılması için yaptığını söyledi. Ukrayna’dan İstanbul’a gelen yolcu uçağını önceki gün akşam saatlerinde ‘bomba var’ diyerek kaçırmaya teşebbüs eden, ancak başarılı olamadan kıskıvrak yakalanan 45 yaşındaki Ukraynalı Artem Kozlov’un sorgusu İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sürüyor. İlk ifadesinde ülkesinde ve Rusya’daki tutukluların serbest bırakılması için uçağı kaçırmaya çalıştığını söylediği öğrenilen Kozlov’un herhangi bir tutuklu ya da grup adı vermediği belirtildi.

Kokpite giremedi
Öte yandan Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonun ayrıntıları da ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre ayağa kalkarak kargo bölümünde bir bomba olduğunu ve elindeki telefonla o bombayı patlatacağını söyleyen Kozlov, uçağın Soçi’ye indirilmesini istedi. Ancak korsan kokpite giremeden kabin ekibi tarafından engellendi.

Özel harekat geldi
Kabin ekibi korsanı oyalarken pilotlar uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirdi. Yetkililer korsanla müzakere yaparken, özel harekat uzmanları da kargo bölümünde inceleme yaptı. Bu arada da uçaktaki yolcuların boşaltılması için korsanla anlaşmaya varıldı. Yolcular tek tek dışarı çıkarıldı. Özel harekat kargodaki aramalarda patlayıcı bir madde bulamayınca operasyon başladı.

Gözaltına alındı
Ancak polis her ihtimale karşı uçağın çevresinde sinyal kesici ‘jammer’la önlemlerini sürdürdü. Yapılan operasyon sırasında çıkan arbedede hafif şekilde yaralanan Artem Kozlov gözaltına alındı. Kozlov’un Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki hükümet karşıtı eylemlere katıldığı da belirlendi.

Ön sıralarda
Pegasus uçağını Soçi’ye yönlendirmek isteyen hava korsanının Ukrayna’da Kiev’in Maidan Meydanı’nda devam eden protesto gösterilerine katılan Artem Kozlov Leonidovich olduğu ortaya çıktı. Ukrayna basını, korsanın Facebook sayfasındaki eylem fotoğrafını yayınladı. Kozlov’un ‘Değişim Cehpesi’ adlı bir muhalif gruba liderlik ettiği ve 1969 doğumlu olduğu belirtildi. Eylemcinin belirtildiği gibi herhangi bir alkol ya da uyuşturucu etkisinde olmadığı eylemi planlı olarak gerçekleştirdiği ifade ediliyor. (vatan)

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.