Koronavirüsün yeni belirtisi ortaya çıktı!

Bahar aylarıyla birlikte koronavirüsün yeni bir belirtisi ortaya çıktı. Hastalıkta burun tıkanıklığı ve nezle belirtisi de görülmeye başlandı.

Yayınlanma Tarihi: 06.04.2021 09:06
Değiştirme Tarihi: 06.04.2021 09:06
Koronavirüsün yeni belirtisi ortaya çıktı!

Bahar aylarıyla birlikte koronavirüsün seyrinde değişiklikler gözlenmeye başlandı. Edinilen bilgiye göre, vaka sayısı her gün yüzde 5 oranında artıyor. Bu rakam ikinci dalganın yaşandığı kasım-aralık aylarında günde yüzde 20 civarına ulaşmıştı. Ayrıca, mutant virüs nedeniyle hastalığın bulaşma hızı üçte bir arttı. Vaka sayısının 50 binlerden sonra platoya ulaşması ve ardından gerilemesi bekleniyor.

KORONAVİRÜSTE YENİ BELİRTİ

Vakaların son günlerdeki semptomları da değişti. Kliniklere başvuruların hapşırma, burun akıntısı gibi nezle belirtileriyle geldiği ve test sonucu COVID-19 teşhisi konulduğu belirtiliyor. Vatandaşların bu nedenle daha çok kulak-burun-boğaz servislerine başvurdukları da gözlendi.

Kısıtlamalar kaldırıldığında genellikle etkisinin 10-14 gün içinde görülmesi beklenirken, son dönemde etki bir hafta içerisinde ortaya çıkmaya başladı. Hastalık nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların yaş ortalamasının da 50-60 arası olduğu belirtiliyor. Aktif vaka sayının 350 bine dayandığı, test vaka oranının yüzde 20’lere yaklaştığı kaydedildi. Aktif hasta içindeki ağır hasta oranının yüzde 0.70’lerde kalmasının, ağır hasta sayısının azalması açısından önemli olduğu belirtiliyor.

(Hürriyet)